Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hedefi 6'ncı kez üst üste şampiyonluk

Milli atlet Ahmet Arslan, Denizli'de yapılacak 11. Dağ Koşusu Şampiyonası'nda altıncı kez altın madalya kazanmayı hedefliyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Milli atlet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Temmuz Cumartesi günü Pamukkale'de yapılacak 11. Avrupa Dağ Koşusu'nun hazırlıklarını, yarışın yapılacağı parkurda sürdürdüğünü belirtti.

Şampiyonanın çok sıcak bir havada yapılacağını, bunun da sporcular üzerinde olumsuz etkiye neden olacağını savunan Arslan, olumsuz etkiyi asgariye indirmek için 10 günden bu yana Pamukkale'de çalıştığını ifade etti.

Bu yıl parkurun çok güzel ve daha öncekilerinden çok farklı olduğunu dile getiren Arslan, “Böylesine güzel, tarihi, kültürel bir parkurda ülkemize çok güzel başarılar kazandıracağız. Şampiyonanın Pamukkale'nin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. 5 kez kazandığım Avrupa Dağ Koşusu'nda bu yıl da ilk sırada yer almak istiyorum” dedi.

Şampiyonanın Türkiye'de yapılmasının kendisi ve milli takım arkadaşları için çok büyük önem taşıdığını, daha yüksek motivasyona sahip olacaklarını vurgulayan Arslan, şunları söyledi: “Ailemin de izlemeye gelmesi bana ayrıca güç katacak. Bütün bu artıları üst üste koyarak 6'ıncı kez şampiyon olmak için koşacağım. Şampiyonluğa ulaşacağıma inancım tam. Yarışlarda İtalyan, Fransız, İsviçreli ve diğer Avrupa ülkelerinden çok iyi sporcular var. Ama rakiplerimden oldukça üstün durumdayım. Hazırlıklarım da iyi gidiyor. Rakiplerim ne kadar iyi hazırlansalar bile şampiyonluğun en büyük favorisi olarak kendimi görüyorum.”

Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda 2007 yılından bu yana her yıl birinci geldiğini, geçen yıl Avrupa Atletizm Birliği'nin resmi internet sitesinin kendisini “dağ koşularının efsane ismi” olarak nitelendirdiğini dile getiren Arslan, “Ama şampiyonluk sürecim hala tamamlanmadı. Bu yıl 6'ncı, gelecek yıllarda da 7, 8'inci kez şampiyon olmak için elimden gelen çabayı göstereceğim” diye konuştu.

New York'taki merdiven yarışı

Arslan, dağ koşusunun dışında başka branşlarda da şampiyonluk yaşamak istediğini ifade ederek, New York Empire State Building Run Up'da yapılan merdiven tırmanma koşusuna ilk katılan Türk sporcu olduğunu, yarışmayı 7'nci sırada tamamladığını, amacının bu yarışta Türkiye'ye şampiyonluk kazandırmak olduğunu kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz