Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hedef, yaza kadar çözüm

  Uğur ERGAN / ANKARA
  25 Nisan 2009 - 00:36Son Güncelleme : 25 Nisan 2009 - 00:36

  Türkiye ile Ermenistan’ın yol haritasını kabulünden sonra Dağlık Karabağ sorununun çözümü için ABD’nin üç ülke arasında başlattığı mekik diplomasisini daha da yoğunlaştırması bekleniyor.

  ABD, seviyeyi daha da yükselterek Dağlık Karabağ sorununu yaz aylarında çözmeyi, böylece sınır kapısının açılmasındaki en büyük engeli kaldırmayı hedefliyor. Washington yönetimi, Ankara, Bakü ve Erivan arasında Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza aracılığıyla yürüttüğü diplomasinin seviyesini yükseltecek. Önümüzdeki günlerde bölgeye ABD’den üst düzey ziyaretler olabilecek, her üç başkente üst seviyede telefonlar açılabilecek.

  Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov, önceki gün TBMM’deki 23 Nisan resepsiyonunda ABD’den yeni girişimler konusunda, "İnşallah bekliyoruz" diyerek, şunları söyledi: "İlk etapta Dağlık Karabağ etrafında Ermenistan işgali altındaki 7 ilçeden 5’inin boşaltılması ve Azeri göçmenlerin buralara geri yerleştirilmesi gerekir. Bu işlem gerçekleştikten sonra Türkiye-Ermenistan arasındaki sınır açılabilir."

  Başkentteki diplomatik kulislerde yol haritasındaki en zorlu bölümün tarih komisyonu olacağı konuşuluyor. Bu komisyonda sözde soykırım iddialarının ele alınmasına kesin gözle bakılırken, Türkiye’den sonra Ermenistan da soykırımla ilgili tüm devlet arşivlerini Türk tarihçilere açmaya hazır olduğunu bildirdi. Ermenistan Devlet Arşivleri Genel Müdürü Amaduni Virabyani önceki gün Erivan’da yaptığı açıklamada, 20 bin belgeden 12 bininin sınıflandırılarak dijital ortama kaydedildiğini, bu belgeler içinde 1915 olaylarıyla ilgili Almanların ve bölgedeki Kürtlerin tutumlarına ilişkin önemli bulguların bulunduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı