« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hedef: Tüm olimpiyatlar

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 5. olan (A) Milli Kadın Basketbol Takımı'nın başarısının önemini vurgulayarak,”Hedefimiz, bundan sonra bütün olimpiyatlarda yer alıp, madalya kazanmak. Bunun içinde yeterli motivasyonumuz var” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay Demirel, AA muhabirine, olimpiyatlar, 2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri, altyapı ve Beko Basketbol Ligi hakkında açıklamalarda bulundu.
Demirel, “Potanın Perileri”nin olimpiyatlara ilk defa katılmasına rağmen, Londra'da büyük bir iş başardığını ifade ederek, bundan sonra bütün olimpiyatlarda yer almak istediklerini belirtti. TBF Başkanı Demirel, olimpiyatlara gitmelerinin büyük bir gelişme olduğunu aktararak, “Biz olimpiyatlara giderken grubumuzdan ikinci olarak çeyrek finale yükselmeyi hedeflemiştik. Bunu başardık. Çeyrek finalde Rusya'yla da son topa kadar başa baş oynadık. Rusya, hem kadın sporlarında, hem de basketbolda çok önemli bir ülke. Onların tecrübeleri daha fazla olduğu için kazandılar” diye konuştu.
Çeyrek finalde elenmelerine rağmen, olimpiyat beşincisi olduklarını hatırlatan başkan Demirel, Türkiye'de kadın basketbolunun bu noktaya gelmesinde kulüpler ve antrenörlerin büyük katkısı olduğunu söyledi.

“Genç kadro hem heyecan, hem tedirginlik veriyor”

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı'nın, 2013 Avrupa Şampiyonası elemelerinde başarılı olacağına inandığını vurgulayan Turgay Demirel, hazırlık maçlarında kaybedilen maçların önemli olmadığını ifade ederek, “Teknik kadroya bu maçlar gerekli işareti vermiştir. Yarın başlayacak olan eleme maçlarıyla beraber istenilen seviyede olacağız. 2013 Avrupa Şampiyonası ile 2014 Dünya Şampiyonası'nda mutlaka yer almalıyız” şeklinde konuştu.

Genç bir kadroya sahip olmalarının hem heyecan verdiğini, hem de tedirginlik oluşturduğunu dile getiren Demirel,”Genç basketbolcularımıza güveniyorum. Aralarından ileride (A) Milli Takımımızı başarılara taşıyacak oyuncular olduğunu herkes fark edecek. Genç basketbolcularımız içinde daha fazla forma giyen, uyum gösteren oyuncularımız olduğu gibi, beklediğimiz ölçüde performans veremeyen oyuncularımız da var” ifadelerini kullandı.

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic'in, sadece eleme maçlarında takımın başında olacağını hatırlatan Demirel, “Tanjevic'i, bizi iyi bilen bir çalıştırıcı olduğu için tercih ettik. Şu anda gündemimizde antrenör konusu yok. Elemelerden kısa bir süre sonra federasyon seçimleri olacak. Daha sonra yeni antrenörümüze karar vereceğiz” dedi.

“Yıldız basketbolcularımız gelecek adına ümit verdi”

Yıldız Milli Erkek Takımı'nın finalde Fransa'yı yenerek elde ettiği Avrupa şampiyonluğunun gelecek adına ümit verdiğini söyleyen Demirel, bu oyuncuların 17-18 yaşına geldiğinde kaybedilmemesi gerektiğinin altını çizdi.Demirel, Yıldız Milli Takım oyuncularının 2020 yılındaki olimpiyatlar için 'Biz burada olacağız' mesajı verdiğini belirterek, “Bu oyuncularımız ileride 'yıldız oyuncu' statüsüne geldiklerinde, ailelerinin ve kulüplerinin daha yapıcı hareket etmesi gerekiyor. Biz ülke olarak bu noktada sıkıntı çekiyoruz. Bu oyuncular içinde hem milli takımı, hem de kulüplerini büyük başarılara taşıyacak yetenekler var” diye konuştu.

“Beko Basketbol Ligi en üst seviyede oynanacak"

Bu sezon Beko Basketbol Ligi'nin üst seviyede oynanacağını aktaran başkan Demirel, ligin çok çekişmeli geçeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
“16 takımımızın hepsi belki aynı güçte olmayacaklar, ama Beko Basketbol Ligi çok iyi bir sezon geçirecek. ABD'nin dünyaca ünlü basketbolcusu Kobe Bryant'ın bir açıklaması oldu, 'Avrupa'da basketbol oynarsam, Türkiye, seçeceğim ülkelerden biri olur. Avrupa'nın önde gelen belki de en iyi ligi' dedi. Dolayısıyla bizim ligimizin ne seviyede olduğunu göstermesi açısında önemli bir açıklamaydı.”

Basketbolseverlere de seslenen TBF Başkanı Turgay Demirel, yeni sezonda salonlara gelen seyircilerin artmasını isterken, gelen taraftarların ise basketbol seyircisi gibi hareket etmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz