Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hedef polis aracıydı

  Soner GÜREL / ANKARA
  06.05.2011 - 00:54 | Son Güncelleme: 06.05.2011 - 00:54

  Kastamonu mitinginden dönen Başbakanlık ve AK Parti otobüsünün bulunduğu konvoya Ilgaz Dağı’nda düzenlenen saldırı Emniyet istihbarat birimleri ve terörle mücadele uzmanları tarafından mercek altına alındı.

  Uzmanların değerlendirmelerine göre Ilgaz’da konvoya yönelik saldırıyı gözcüler ve korumalar dahil 6 kişilik bir PKK’lı grup gerçekleştirdi. Terörist grup sadece öndeki polis aracını hedef aldı. Konvoyda bulunan Başbakanlık otobüsü ile 2 AK Parti otobüsü başta olmak üzere başka hiçbir araca kurşun isabet etmedi.

  İlk ihbar 20 Nisan’da

  Saldırıdan sonra 60 kişilik polis ve jandarma Özel Harekât timi arazide tarama faaliyeti başlatırken, aynı şekilde 60 kişilik bir başka özel tim kuvveti de 3 helikopterle zirveye yakın bir bölgeye bırakıldı. 120 kişilik tam teçhizatlı özel birlik, PKK’lı grubu yakalamak için faaliyetini sürdürüyor. Terörist grubun, kırsaldan Tokat’ın dağlık bölümüne geçerek oradan da Sivas bölgesine kaçma ihtimali göz önünde bulundurularak kapama noktaları oluşturuldu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün üst düzeydeki bir yetkilisi, “Tüm kaçış yolları kapatıldı. Şu ana kadar sıcak temas sağlanmadı ama çok uzun süre destek almadan dağda kalmaları mümkün değil” dedi.
  Emniyet istihbaratı, PKK’nın yaklaşan 12 Haziran seçimleri öncesinde silahlı eylem içinde olduğunu belirledi. Bölgede beşerli gruplar halinde dolaşan 30 teröriste eylem emri verildiği bölge Emniyet birimlerine 20 Nisan’da ulaştı. Bu tarihten sonra bölgeye Özel Harekât polislerinin yanı sıra istihbarat ekipleri de gönderildi. Ancak aramalardan sonuç alınamadı. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2 Mayıs Pazartesi günü ise 81 İl Emniyet Müdürlüğü’ne ‘Çok gizli’ diyerek, seçimler yaklaşırken PKK’nın silahlı eylem yapacağına ilişkin teyitli bilgi olduğu konusunda uyardı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı