Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hedef Londra Olimpiyatları

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, 30'un üzerinde sporcu ile 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmayı hedeflediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Terzi, “Uluslararası 2. Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu”nu izlemek için geldiği Adana'da, Federasyon olarak en büyük hedeflerinin 2012 Londra Olimpiyatları olduğunu ifade etti.

Bunun için sporcuların başarılı sezonlar geçirerek, olimpiyatlara en iyi şekilde hazırlanması için çeşitli programlar yaptıklarını vurgulayan Terzi, yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını kaydetti.

Olimpiyat barajını geçen sporcu sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken Terzi, “2008 Pekin Olimpiyatları'na 16 sporcuyla gitmiştik. Şu ana kadar ise 23 sporcumuz olimpiyat barajını geçti. Bu yıl 30'un üzerinde sporcu ile 2012 Londra Olimpiyatlarına gitmeyi hedefliyoruz” dedi.

Terzi, barajları geçmek için 15 Temmuz'a kadar zamanlarının olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Sezon Nisan ayında başlıyor, Temmuz ayına kadar devam ediyor. Elvan Abeylegesse, Kemal Koyuncu henüz barajı aşmadı. 4-5 iyi atlet daha var. Bir de 4x400 bayanlar, 4x400 erkekler ve 4x100 erkekler bayrak takımlarımızın barajı aşma durumları söz konusu. Bayrak takımları 6 kişiden oluşuyor. Şansları var. Bir veya iki takım barajı aştığı taktirde, olimpiyata katılan atlet sayısı daha fazla olacaktır.”

Terzi, Türk atletizm tarihinde, Ruhi Sarıalp'in 1948 Londra Olimpiyatları'nda üç adım atlamada aldığı bronz madalyanın unutulmadığını belirterek, “2004 Atina Olimpiyatları'nda Eşref Apak 'çekiç atma'da bronz madalya almıştı. 2008 Pekin Olimpiyatları'nda ise Elvan Abeylegesse 2 gümüş madalya almıştı. Fakat final yarışan 7 sporcumuz vardı, 3 sporcumuz da yarı finalde yarışmıştı. Biz öncelikli olarak final ve yarı final yarışan sporcularımızın sayısını artırmaya çalışıyoruz. 2012 Londra Olimpiyatları'nda, madalya olarak ise Pekin Olimpiyatları'ndan daha iyi olacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“2011 başarılı geçti”

Terzi, 2011 yılının başarılı geçtiğini belirterek, şöyle devam etti:
“Avrupa Gençler'de 4 madalya aldık, 12 final yaptık. 23 yaş altında 5 madalya, 17 final yaptık. Tabi ki en büyük başarımız, Avrupa'da 2. liglerde mücadele eden kadın ve erkek milli takımlarımız, 3 yıldır 1. ligde mücadele ettiler. Ayrıca İzmir'de düzenlenen Avrupa Takımlar Şampiyonası 1. Lig Yarışmaları sonunda milli takımımız ilk sırayı elde etti ve Türkiye, tarihinde ilk kez Süper Lig'e yükseldi. Bu da 2011 yılının en güzel gelişmeleri arasında yer aldı. Hem alttan gelen sporcuların başarısı, hem de olimpik aday kadroların başarıları bizleri mutlu etti.”

“14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası”na doğru

Türkiye'nin 9-11 Mart tarihlerinde 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na ev sahipliği yapacağını bildiren Terzi, şunları kaydetti:
“2020 Olimpiyatları'na aday olan bir ülke olarak referans bir organizasyon gerçekleştirmeyi istiyoruz. Onun için de titiz davranıyoruz, ciddi çalışmalar var. Biz Avrupa düzeyinde bir ülkeyiz ama dünya şampiyonası ve olimpiyatlarda da ferdi olarak alacağımız madalya var. İlerde Türk atletizminin dünyada hak ettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Dünya Salon Şampiyonası'ndan sonra bu yıl yine Haziran ayında Helsinki'de Avrupa Atletizm Şampiyonası var. 2010 yılında Barcelona'da yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 3 altın ve 1 gümüş ve diğer puanlarla Avrupa'da 50 ülke arasında 5'inci olmuştuk. Bu Avrupa Şampiyonasında daha da ileriye gitmeyi hedefliyoruz. O potansiyelimiz var, her şey çok güzel gidiyor, planlarımızı, projelerimizi uyguluyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz