ANKARA HABERLERİ

Hedef iş kazalarını ve hastalıkları azaltmak

Hürriyet Haber
22.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 21.10.2008 - 21:35

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizde de kampanya yürütülüyor. Kampanya kapsamında, risk değerlendirmesi alanında riski başarılı bir şekilde yöneten ulusal iyi uygulama örnekleri Avrupa düzeyindeki yarışmada ülkemizi temsil edecek.

Hürriyet Haber

AVRUPA İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA) tarafından düzenlenen Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kapsamında, 20-24 Kasım tarihleri arasında pek çok etkinlik yapılacak. Büyük ve küçük şirketlerin beraber çalışacağı bu etkinlikler arasında konferanslar ve sergiler, eğitim seminerleri ve çeşitli aktiviteler yer alıyor.

İş yeri kazaları ve meslek hastalıklarının en aza indirgenmesinin amaçlandığı etkinliklerde sağlık ve güvenlik risklerinin tayin edilmesinin önemi vurgulanacak. Ajans, "Risk Değerlendirmesi" konusunda hazırladığı yeni raporda işyerleri risklerinin yönetimi ve azaltılması konusunda da pratik yollar sunmayı hedefliyor.

İş kazaları can alıyor

Değişikliğe ihtiyaç olduğunu ifade eden EU-OSHA Başkanı Jukka Takala "AB’de her 3-5dakikada bir kişi işle ilgili nedenlerden ötürü hayatını kaybediyor ve her 4-5 dakikada bir AB işçisi, kendisini en az üç iş günü evde kalmaya mecbur kılan bir kazaya maruz kalıyor" dedi. Bunun kabul edilemez olduğunu söyleyen Takala, sözlerine şöyle devam etti:

"Değişim, işyerleri risklerinin tayin edilmesinden başlamalıdır. İş verenlere, işçilere, güvenlik temsilcileri ve politika oluşturanlara risk değerlendirmesinin iş yeri sağlığı ve güvenliği yönetiminde önemli bir rol oynadığının bilincini kazandırmalıyız."

En iyi beş örnek seçildi

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Risk Değerlendirmesi Kampanyası, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizde de yürütülüyor. Kampanya kapsamında, risk değerlendirmesi alanında riski başarılı bir şekilde yöneten ulusal iyi uygulama örnekleri toplanarak en iyi 5 örnek seçildi. Bunlardan en iyi 2 örnek ilk defa Avrupa düzeyindeki yarışmada ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Diğer başarılı örnekler de, 1-2-3 Kasım’da İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenecek olan 5. Uluslararası İSG Bölgesel Konferansı’nda ilan edilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hedef iş kazalarını ve hastalıkları azaltmak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı