« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Hedef hep yukarısı"

Galatasaray Medical Park Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Oktay Mahmuti, geride kalan sezonda yola çıkılırken belirledikleri hedeflere doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Galatasaray Dergisi'nin Kasım ayı sayısında açıklamaları yer alan Oktay Mahmuti, “Rekabet eden, mücadele gösteren bir karakter, kimlik, gelenek sahibi olmak parolasıyla yola çıkıldı ve bunun devam ediyor olması önemli” derken, “Dolayısıyla aldığımız kupa, kazandığımız maçlar, bulunduğumuz konum bizi asla tatmin etmemeli ama aynı zamanda yolumuzdan da vazgeçirmemeli. Eğer ki bu yolun doğru bir yol olduğuna inanıyorsak bundan vazgeçmeyeceğiz. Bu anlayış, kulübün vizyonu olmalı bana göre. Oktay Mahmuti var veya yok, Oktay Mahmuti Galatasaray'ın ömür boyu antrenörü olmayacak ama üst seviye bir kulübün yolu bu olmalı diye düşünüyorum. Yani neresinde olduğumuzdan ziyade bence konuşmamız gereken hala bu yolda olduğumuz” ifadelerini kullandı.

Galatasaray gibi taraftar desteği yüksek bir kulüp takımında çalışmanın farklılıklarını aktaran tecrübeli teknik adam, “Buraya gelirken farklı bir yere geldiğimi biliyordum. Güçlü bir potansiyelin var olduğu ve sağlıklı bir şekilde kullanılmadığı inancındaydım. Doğru hamlelerle bu potansiyeli canlandırmamız gerektiğini paylaştık Hakan Üstünberk'le. O şekilde devam ettik. Şunu belirtmek istiyorum ki Hakan bey bize optimum çalışma şartlarını sağladı. Bunu yaparken de heyecanını en üst seviyede tuttu ve büyük fedakarlık gösterdi. Müthiş bir seyirci potansiyeli ve desteği var ama sizin birtakım işleri doğru yaptığınıza inanırlarsa sizinle beraber olurlar. Ne güzel ki bizlerle birlikteler. Bundan sonra da olacaklarını umuyorum. Demek ki bazı konularda doğru hamleler yaptığımızı onların ilgisi üzerinden okuyabiliriz” diye konuştu.

Efes Pilsen'de uzun yıllar çalıştıktan sonra İtalyan ekibi Benetton Treviso'da görev alan, daha sonra ise bir yıl takım çalıştırmayan Mahmuti, boş geçen bu dönemle ilgili şunları söyledi:
“Yoğun bir maç trafiğindesiniz, yüksek bir stresle yaşıyorsunuz. Yıllarca üst seviyelerde çalıştım. Bu dönemde hem kendime hem aileme ama özellikle basketbola vakit ayırdım. Daha farklı bir gözle bütün ligleri analiz etme şansınız var. İşin içinde olduğunuzda çok fazla zaman olmuyor. Bu işi seviyorum, sevdiğim için yapıyorum ve yaparken keyif de alıyorum açıkçası. Bazı şeyleri sonuçlardan bağımsız olarak analiz etme fırsatı tanıdı bu evre ve bu çok önemli bir olgu esasında. O açıdan ne kadar basketbolun dışında olsam da basketbolun içindeydim.”

“Avrupa Ligi'nde hedef hep bir sonrası”

Oktay Mahmuti, Galatasaray Medical Park'ın kulüp tarihinde ilk kez THY Avrupa Ligi organizasyonunda yer alma hakkı kazanması sonrası hedeflerine değinirken, Türkiye'de çok çabuk yüksek hedefler konulmasından yakındı.
“İnsanlar Türkiye'de çok çabuk uçları yaşıyor, kendini kaptırıyor. Yaklaşımlar çok yüzeysel oluyor. (Dörtlü Final'de İstanbul'da, bu takım sonuna kadar gider) gibi değerlendirmeler yapılıyor” ifadelerini kullanırken, şöyle konuştu:
“Bunlar biraz gayri ciddi yaklaşımlar. Eğer ki buysa başarı, muhtemelen dedim Avrupa şampiyonu olamayacağız. Zannediyor musunuz ki biz sahaya çıktığımızda kaybetmek için çıkıyoruz. Karşımızda kim var çok fazla ilgimizi çekmiyor. Biz kendi işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz, bu takım içindeki herkes. Kimsenin bu konuda kuşkusu olmasın. Başarı veya başarısız yorumunu başkaları yapsın. Başarı nedir, bunları çok fazla konuşma taraftarı değilim, kariyerimin hiçbir döneminde buna girmedim. İki hafta önceki hedef THY Avrupa Ligi'ne girmekti. Şu anki hedef Top 16'ya girmek. Eğer ki geçersek ilk 8'e kalmak isteyeceğiz. Biz bu hedefi hep kendimize koyacağız. Hep geçtiğimiz hedefin arkasında ne varsa ona odaklanıyoruz zaten”.

Oktay Mahmuti, THY Avrupa Ligi'ndeki takımların gücüne de değinirken, “İnsanlar burada sadece Barcelona Regal ve Montepaschi Siena'yı görüyorlar. Unics Kazan geçen sene Eurocup'ı çok dominant bir şekilde kazandı. Asseco Prokom 8 yıldır ve Union Olimpija neredeyse kuruluşundan beri bu organizasyonda yer alıyor. Ön elemede saf dışı bıraktığımız Lietuvas Rytas Top 16 oynamıştı. Bunların hepsi köklü kulüpler. THY Avrupa Ligi'nde olmak zaten zirvenin zirvesi. Bu takım zayıf, bu takım çok iyi, bunları söylemek çok doğru gelmiyor bana” şeklinde konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz