« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hedef Avrupa Şampiyonası

A Milli Kadın Hentbol Takımı'nda hedef Play-Off turunda Hollanda'yı geçerek, ilk kez Dünya Kadınlar Henbol Şampiyonası'na katılmak.

ONUR GÜLER - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

A Milli Kadın Hentbol Takımı, Brezilya'da düzenlenecek 2011 Dünya Kadınlar Hentbol Şampiyonası'na katılma hakkını elde edebilmek için Hollanda ile Play-Off turunda karşı karşıya gelecek. Haziran ayının 4'ünde Hollanda'da oynanacak ilk maçta avantaj sağlamak için sahaya çıkacak olan temsilcimiz, ayın 11'inde İstanbul Haldun Alagaş Spor Salonu'nda oynanacak rövanş karşılaşmasında ise Dünya Kadınlar Henbol Şampiyonası vizesini elde etmek için mücadele edecek. Play-Off maçları öncesi son hazırlıklarını İstanbul'da sürdüren A Milli Kadın Hentbol Takımı, çalışmalarını tamamlamak ve hazırlık karşılaşmaları oynamak üzere yarın Makedonya'ya gidecek. Burada Pazartesi ve Salı günü Makedonya ile 2'li dostluk müsabakaları oynayacak olan temsilcimiz, hazırlıklarına nokta koyarak, Hollanda'ya hareket edecek.

A Milli Kadın Hentbol Takımı Antrenörü Hikmet Vurgun, Hollanda müsabakasının önemini vurgulayarak, "2011 Dünya Şampiyonası Play-Off müsabakaları için hazırlıklarımız sürüyor. Haziran ayının 4'ünde ve 11'inde Hollanda ile 2 Play-Off maçı oynayacağız. İlki Hollanda'da oynanacak. Hazırlıklarımızın son aşamasına geldik. Önümüzdeki Pazar günü Makedonya'ya gidip, Pazartesi ve Salı günleri 2'li dostluk karşılaşmaları oynayacağız. Bu son hazırlık maçlarımız olacak. Daha sonra buradan Hollanda'ya geçip, Cumartesi günü Hollanda karşısında çıkacağız. İlk maçta bizim açımızdan avantaj olabilecek bir skor elde etmeye çalışacağız. Tabii ki bu 2 maçlık bir serüven. Son maçımız final niteliğinde olacak ve İstanbul'da Haldun Alagaş Spor Salonu'nda oynanacak. Bu bizim için çok önemli, çünkü ilk defa Dünya Şampiyonası'na katılmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

2011 Dünya Henbol Şampiyonası Play-Off turunda karşılaşacakları Hollanda'yı değerlendiren Vurgun, "Hollanda son 4-5 yıldır büyük bir atakta olan bir ülke. Yaptığımız analizler sonucu 4-5 oyuncusunun Hollanda dışındaki ülkelerde, Almanya ve Danimarka gibi iyi liglerde oynadıklarını biliyoruz. Son Avrupa Şampiyonası'nda 8. oldular. Ayrıca 2012 senesinde gerçekleştirilecek Avrupa Şampiyonası'nın da ev sahibi ülkesi. Bu anlamda büyük bir yatırımları var. İyi, genç ve dinamik bir takımları mevcut ama bizim takımımız da onlara nazaran daha tecrübeli, onlar kadar hızlı ve üst düzey yetenekli oyuncularımız var. Biz bu turu geçmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

2011 Dünya Hentbol Şampiyonası'na katıldıkları takdirde hedeflerinin ilk 7'de yer almak olduğunu belirten Hikmet Vurgun, "Hollanda karşılaşması bizim en yakın plandaki maçımız. Eğer bunu aşarsak ki aşacağımıza inanıyoruz, Brezilya'da düzenlenecek 2011 Dünya Şampiyonası'na katılacağız. Oradaki hedefimiz ilk 7'ye kalabilmek. Bunu başardığımız takdirde Olimpiyat elemesi elde edeceğiz. Olimpiyat elemeleri eşleşmesi de önümüzdeki yıl Nisan ayında oluyor. Orayı da aştığımız takdirde Olimpiyatlara giden ilk takım olmak ve kadın hentbolu olarak bu şerefe nail olmak istiyoruz. Bu doğrultuda tüm çalışmalarımız devam ediyor. Hem federasyon, hem genel müdürlük, hem de bakanlık bizden büyük beklentileri ve umutları var. Biz de bu beklentileri boşa çıkarmamak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz" dedi.

A Milli Kadın Hentbol Takımı Kaptanı Yeliz Özel ise Play-Off turunu geçerek, Dünya Hentbol Şampiyonası'na katılacaklarına inandıklarını ifade ederek, "Ben uzun zamandır kampta değildim ama takım arkadaşlarımla konuşuyordum. Çalışmalarımız oldukça iyi bir biçimde devam ediyor. Bu maça inandık, çünkü Hollanda bizim ayarımızda, bizim dengemizde bir takım. Maç ortada gözüküyor. İnşallah oradan iyi bir skorla dönüp, burada da turu geçerek Dünya Şampiyonası'na gitmek istiyoruz. Turnuvaya katıldığımız takdirde ilk 8'e girme şansımız oldukça yüksek" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz