Dünya Haberleri

  Hedef 2015

  Hedef 2015

  Hastanelerin acil servislerindeki hemşirelerin yerini yakın gelecekte robotlar alabilir. ABD'nin Vanderbilt Üniversitesi'ndeki bilgisayar mühendisliği ve tıp fakültelerinin ortak olarak yürüttüğü proje, "TriageBots" isimli robotların 5 yıl içinde hizmete girmesini hedefliyor. Projedeki en etkin görevlerden biri de bir Türk'e emanet.

  Hastanelerin en yoğun çalışan bölümlerinden biri olan acil servislerdeki iş yükünü azaltmayı amaçlayan projeye katılan mühendislik fakültesi öğrencilerinin danşmanlığını yüksek lisans öğrencisi Erdem Erdemir yapıyor.

   

  Proje kapsamında üzerinde çalışılan robot sistemi, gelen hastalar hakkında bilgileri kayda geçecek, temel tanı ölçümlerini yapacak ve hastanın acil ihtiyaçları konusunda kritik kararlar verebilecek.

   

  Yapılan araştırmalara göre, hastanelerin acil servis bölümüne gelenlerin yüzde 40'ı hayati tehlike taşıyor. "TriageBots" robotlar ise geriye kalan yüzde 60'lık kesime yönelik hizmet verecek. Böylece acil servislerdeki bekleme süresi azalacak ve bu bölümlerdeki verimlilik artacak.

   

  Robot teknolojisi kullanımı sağlık sektöründe yeni bir gelişme değil, özellikle de Japonya'da. Tokyo'daki Aizu Hastanesi'nde gelen hastaları karşılayan görevliler arasında kendisine sorulan soruları cevaplayan bir de robot bulunuyor. Tokyo'daki bir başka hastanedeyse Japon Fizik ve Kimya Araştırmaları Enstitüsü tarafından yaratılan RIBA isimli robot, hastaların yataklarından kalkmasına yardımcı oluyor. İngiltere'deki bir hastanede ise robotlardan oluşan bir ekip, tıbbi atık ve kirli çamaşırlarının taşınması, hastalara ilaç ve yemek verilmesi gibi görevlerini yerine getiriyor.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 15 Yorum }
  • SONGÜL GÜNSÜR 27.12.2010 23:42:42
   Bilim adına güzel bir şey ne var ki en sevmediğim şey bir yere gittiğimde insan muhattap bulamamak; telesekreterleri de sevmem, kahvematikleri de ben işsizliğin en büyük nedeni gelişmiş bilimin değil bunu fırsat bilen kapitalistlerin olduğunu düşünüyorum!..
  • SONGÜL GÜNSÜR 27.12.2010 23:36:31
   İnsanların robottan ne farkı kaldı ki? Bırakın robatla insan nufusunu çoğaltmayın yeterince robot var!
  • H2 SO4 27.12.2010 23:36:04
   Hastaneye gittigimde bir robot tarafindan<br>karsilanmak düsüncesi bile beni ürkütüyor.<br>Bir robot bir hemsirenin yerini tutamaz.<br>Arastirmada bir Türk ün görevli olmasi<br>iyi ama Türk bilim ve teknolojisinin gelismesi acisindan<br>önemsiz.Bu bir devlet politikasidir.<br>Bizimkiler türbanla mesgul.
  • AGNOSTİK FenerbahCHE 27.12.2010 23:20:48
   Konu şu; bu Erdem Erdemir bu bilimsel çalışmayı nerede,kim adına gerçekleştiriyor.Niçin Türkiye için değil ? Çünki Türkiye hiç bir yurrtaşına bir şey vermez,sadece almayı sever.Ve yurttaş da Türkiye için bir şey yapmaz.
  • Omer yildirim 27.12.2010 23:19:41
   Evet ben yedim gine turk ha ha ha
  • sersalan ünalan 27.12.2010 23:16:29
   BUNLAR FAYDALI ISLER DEGIL. türkde sizin olsun yaptiginizda. ondan sonra issizlik arti. siz kansere care bulun. ayakta alkisliyalim. insan gücünün ekmegine göz dikmek marifet degildir.
   
  HaberlerrusyaFenerbahçeGalatasarayTürkiyeTrabzonsporPutinCan dündarSpor Toto Süper LigAvrupaaltın kelebek ödüllerisaldırıMEBBeşiktaşAhmet Davutoğluerdem gülMustafa DenizliSadi TekelioğluRecep Tayyip Erdoğanuçak kriziAlmanya