Hedef 15 milyar spor malzemeleri pastası

A.A
02 Mayıs 2010 - 10:50Son Güncelleme : 02 Mayıs 2010 - 10:50

Yaklaşık 15 milyar liralık spor malzemeleri pastasından pay kapmak için rekabet eden 140 yerli ve yabancı firmanın ürünlerini sergileyeceği “Spor Dünyası Fuarı”, 13-16 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş, Türkiye Spor Yazarları Derneği, sporkariyerim.com ve KOSGEB'in desteğiyle Spor Sanayi A.Ş.;nin ana sponsorluğunda Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek fuarın açılışını, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve milli sporcular birlikte yapacak.

Türkiye'de spor malzemeleri sektörünün yaklaşık 15 milyar lira civarında bir pazarı var ve bu pazarın önemli bir bölümü yabancı firmaların kontrolünde. Fuar ile pazardaki Türk firmalarının payının daha da artırılması amaçlanıyor.

Uluslararası katılımı olan bu tür fuarların Türkiye'de yapılmasının önemine de dikkati çeken yetkililer, şöyle devam etti:

“Ülkemizi Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanların, Kuzey Afrika'nın merkezi yapmaktadır. Bu sektörün alıcıları, artık Avrupa'daki merkezler yerine Türkiye'yi tercih etmektedirler. Bu da fuar turizmine büyük katkı yapmaktadır. Avrupa'da sadece fuar turizmiyle büyüyen şehirler düşünülürse işin önemi daha iyi anlaşılır. İstanbul, hızla bölgenin ve dünyanın önemli iş merkezi olmaktadır. Bu fuar ayrıca, spor malzemeleri sektörünün ihracatına da önemli katkı yapacaktır. Fuarı, önemli sayıda yabancı ithalatçı firma yetkililerinin de ziyaret etmesini bekliyoruz.”

SPOR KULÜPLERİ DE KATILIYOR

Fuara, spor için mal ve hizmet üreten firmalarla, tedarikçiler, spor tesisi yapan şirketler de katılacak. Spor kulüpleri ve federasyonları da fuarda, kendi tanıtımlarını yapacaklar. Spor kulüpleri, fuar süresince etkinlikler de yapacak. Fuar kapsamında yapılacak etkinlikler şöyle:
-Bilardo Federasyonu milli sporcular gösterisi
-Bilardo turnuvası-Centilmen bilardo
-Spor Yazarları Derneği ve Milli Olimpiyat Komitesi;nin ortaklaşa düzenlediği söyleşiler
-Türk Hava Kurumu yamaç paraşütü gösterisi
-Otomobil Federasyonu Go-Kart etkinlikleri
-Golf, masa tenisi, eskrim, aikido, tırmanış gösterileri
-Aerobik dans, yoga, bodyjam, bodycombat
-Power plate
-Kay kay show
-Kapoera show
-Hokey gösterisi
-Üniversitelerarası street basketbol turnuvası finali ve ödül töreni
-Buz pateni gösterisi
-Nintendo-wii turnuvası

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı