Gündem Haberleri

  Hedef 12 günde sonuç

  Okan KONURALP / ANKARA
  22.07.2015 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk tur koalisyon görüşmeleri sonrası partiler arası ilk temas dün AK Parti ile CHP arasında sağlandı. Koordinasyon için görevlendirilen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç bir araya geldi.

  Bakanlıktaki görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Çelik ve Koç, partilerin ‘3 artı 1 ya da 4 artı 1’ şeklinde oluşturacağı heyetlerin öncelikli olarak ‘dış politika, demokrasi, ekonomi ve sosyal haklar’ başlıklarından oluşan üç gündem maddesi üzerinden ‘istikşafi’ süreci başlatması mutabakatına vardı. Heyetlere katılacak ve “İstikşafi görüşmeleri yapacak” isimlerin belirlenmesiyle birlikte başlayacak sürecin ilk toplantısının hafta sonu yapılması bekleniyor.

  Kılıçdaroğlu umutsuz

  Heyetlerin anlaşmazlık yaşadığı konular ise liderlere bırakılacak; tıkanma yaşanırsa görüşmeler sona erdirilebilecek. Tarafların “En geç 10-12 gün içinde, koalisyon olacak mı olmayacak mı, sorusunun yanıtı alınmış olur” değerlendirmesi yaptığı görüşmelerin mekânının ise parti genel merkezleri dışında bir üçüncü adres olması da kararlaştırıldı. Koç, görüşmeden sonra partisinin MYK toplantısına katılarak bilgi verdi. Kılıçdaroğlu’nun ilk değerlendirmesinin ‘umutsuz’ olduğu ve “Tayyip Erdoğan adım atmalarına izin vermez” yorumunu yaptığı öğrenildi. Çelik ise “Bugün görüşmemiz, bir bakıma sürecin kodlarını, koordinatlarını ve standartlarını belirlemeye dönük bir görüşme oldu. Makrodan, mikroya doğru gideceğiz” dedi.

  Etiketler: akp , ak parti , chp
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı