Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hedef 10 bin lisanslı golfçü

Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, başlattıkları alt yapı çalışmalarıyla 2012 yılına kadar 10 bin lisanslı golfçüye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu, Antalya'da Gloria Golf Hotel'de düzenlenen KPGM Golf Forumu'na katıldı. Ağaoğlu, Avrupa'dan gelen basın mensuplarına Türkiye'deki golf sporu ve tesisleri hakkında bilgi verdi. Türkiye'de halen 5 binin üzerinde lisanslı golfçü bulunduğunu belirten Ağağoğlu, bu sayının artırılması için altyapı çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek, şöyle dedi:
“2012 yılına kadar 10 bin lisanslı golfçüye ulaşmayı hedefliyoruz. Halen Türkiye'de beş binin üzerinde lisanslı golfçü bulunuyor. Bu oyuncuların üçte ikisi 18 yaşın altında. Bu yaz ülke çapında bir tarama yaparak yetenekli gençleri seçeceğiz ve belki de bu gençlerden birisi 2016 Rio Olimpiyatları'nda bizi temsil edecek.”

Golf Federasyonu'nun tesisi olmayan tek federasyon olduğunu anlatan Ağağoğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle Bolluca'da 18 çukurlu bir saha ve kamp merkezi inşa edeceklerini ifade etti. Hükümetin, Türkiye'de golfün yaygınlaşması için büyük destek verdiğini anlatan Ağaoğlu, son iki yıldır golf sahası inşaatlarının durduğunu belirtti.

Foruma katılan dünyanın en önemli golf oyuncularından Greg Norman ise, Belek'ten etkilendiğini söyledi. Belek'teki sahaların dünya standartlarında olduğunu anlatan Norman, golf pazarının büyümesi için yeni pazarlara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Ünlü golfçü Norman, “Ekonomik krizin etkisi yavaş yavaş geride kalıyor ama bu süreç alışkanlıklarımızı değiştirdi. Artık sahaları tasarlarken çevresel özellikleri ön planda tutuyoruz” dedi.

Türkiye'deki golf pazarıyla ilgili bir araştırma yapan KPMG yetkilisi Andrea Sartori de, Belek'teki golf sahalarının kısa zamanda inanılmaz bir gelişim gösterdiğini vurguladı. Sartori, İspanya ve Portekiz'in kendilerine en büyük rakip olarak Türkiye'yi gördüklerini bildirdi.

Garanti Masters Özel Bankacılık Birim Müdürü Demet Apak Şermet de, forumun Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiğini ve tüm dünyadan golf endüstrisi, yatırımcısı ve profesyonelleri bir araya getirilmesinde büyük katkı sağladıklarını bildirdi. Şermet, “Garanti Masters olarak bugüne kadar birçok golf turnuvasına sponsor olduk. Ancak KPGM Golf Business Forum'un golf sektörüne yönelik bir etkinlik olması ve Türkiye'de ilk kez yapılması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler