MARDİN HABERLERİ

HDP, Mardin Nusaybin'den nevruz startını verdi

DHA
17 Mart 2017 - 17:25Son Güncelleme : 17 Mart 2017 - 17:26

HDP, Mardin Nusaybin'den nevruz startını verdi

DHA

MARDİN,(DHA)- HDP, DBP ve DTK Türkiye genelinde bu yıl yapacakları 21 Mart nevruz kutlamalarının startını Mardin'in Nusaybin ilçesinde verdi. OHAL nedeniyle kutlamaya izin verilmezken, HDP'li milletvekilleri önce bir salonda vatandaşlar ile bir araya geldi, daha sonra esnafı gezerek nevruzu kutladı.  
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, baskının, yasaklamanın, şantajın, inkarın, savaşın tam tamlığının yapıldığı bu koşullarda Nevruz startını Nusaybin'de verdiklerini söyledi.
Nevruz kutlama programlarının startını vermek için Nusaybin ilçesine gelen HDP, DBP ve DTK yetkilileri, OHAL gerekçesiyle açık alanda kutlamaya izin verilmemesi nedeniyle önce bir salonda, partililer ile bir araya geldi. HDP'nin TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Milletvekilleri Leyla Birlik, Dilek Öcalan, Aycan İrmez, Ziya Pir, Feleknaz Uca, İmam Taşçıer, Alican Önlü, Ali Atalan, Mahmut Tuğrul, Erol Dora, İbrahim Ayhan ve Kadri Yıldırım, DTK eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkan vekili Gülcihan Şimşek'in katıldığı programda HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım konuştu.
Yıldırım, baskının, yasaklamanın, şantajın, inkarın, savaşın tamtamlığının yapıldığı bu koşullarda, nevruz startını Nusaybin'de vermiş bulunduklarını söyledi. Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:
"Yasaklara inat olsun diye halkın yanımıza gelmesine izin vermiyorlarsa, meydanlara akmasına izin verilmiyorsa biz ev ev gezeriz, esnaf esnaf gezeriz halkımızın nevruzunu kutlarız diyerek bir araya geldik. Halkımızın on yıllardır gerçekleştirdikleri Nevruz direnişleri ile Nevruzun'un bizler açısından özgürlüğe yakınlaştırması bakımından önemlidir. Bizleri bir adım değil, 11 adım özgürlüğe yakınlaştıracağına inanıyoruz. Bu inançla dirilişin, yeniden yaşamın şahlanmasına, doğanın nasıl yeniden yeşillenerek kışa, kara inat başkaldırarak zenginleşmesini sembolize ediyorsa, nevruzun da böyle bir anlam taşıdığını 10 yıllardır gerçekleştirdiğimiz kutlamalarda ve mücadelelerde gördük. Bu açıdan 2017 nevrozunun da temel sloganı olarak belirlediğimiz 'Mutlaka kazanacağız' şiarı ile kazanmaya her zamankinden daha yakın olduğumuzu, kazanmak için hiçbir dönem olmadığı kadar imkan ve koşullarımızın oluştuğunu, bu dönemde 2017 Nevruzu vesilesiyle mücadelemizi bir adım daha ileriye taşımak açısından bugün Nusaybin'de Nevruz startını veriyoruz."
DBP Eş Genel Başkan vekili Gülcihan Şimşek ise, Nusaybin'in, kadim bir kent olduğunu ve 5 bin yıldır yaşamın devam ettiğini belirterek, "1990’lı yıllarda nasıl nevruz yasaklanıyorsa hala o yasakçı anlayış AKP anlayışı ile devam ediyor. Biz de burada coşkulu bir nevruz kutlamak istemiştik ancak yasaklandı. Biz bu kararı burada protesto ediyoruz" diye konuştu.
HDP ve DBP'liler daha sonra Nusaybin sokaklarında esnafı dolaşarak nevruz bayramlarını kutladı ve 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak olan Nevruz kutlamasına davet etti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden HDP, Mardin Nusaybin'den nevruz startını verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mart 2017 tarihinde saat 17 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HDP, Mardin Nusaybin'den nevruz startını verdi haberi güncellenecektir.

  MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Temmuz 2017, Cuma
  • İmsak
   03:08
  • Guneş
   05:06
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:42
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı