Ege Haberleri

  HDP’li başkan Ege türküleri söylüyor

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  20.07.2015 - 01:28 | Son Güncelleme:

  GENEL Başkanı Selahattin Demirtaş’ın seçim öncesi katıldığı canlı yayında saz çalıp, türkü söylediği HDP’nin İzmir İl Başkanı Cavit Uğur, sekiz yaşından beri saz çalıyor ve Ruhi Su’nun türkülerini söylüyor. 9 yaşında inşaat işçiliği ile para kazanmaya başlayan Uğur, mali müşavirlik yapıyor. Kemalpaşa’da yetiştirdiği zeytin ve kiraz ağaçlarının altında dinleniyor.

  HDP’li başkan Ege türküleri söylüyor

  Gaziantep’in ağalık köylerinden topraksız maraba bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur, dokuz yaşında inşaatlarda işçi olarak çalışmaya başladı. 13 yaşından bu yana sosyalist hareketin içinde yer aldı. 12 Eylül’de iki yıl cezaevinde kaldı, 47 gün işkence gördü. 1995 yılında Birleşik Sosyalist Parti’nin İzmir il yöneticiliğini yaptı, Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucularından arasında yer aldı. Şimdi HDP İzmir Milletvekili olan Ertuğrul Kürkçü ile birlikte o dönem ÖDP’den ayrılarak, 2011 yılında Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun kurdu. Daha sonra HDP ile yola devam etti.

  HDP’li başkan Ege türküleri söylüyor

  Kendisini, "Pratik zekalı" olarak tanımlayan Uğur, esmer ve sert görüntüsünün yanısıra duygusal ve kırılgan biri olduğunu belirtti. Kürt değil Avşar Alevi bir ailenin çocuğu olan Uğur, siyasetin stresini Kemalpaşa’da zeytin ve kiraz ağaçları yetiştirerek attığını, saz çalıp Ege türküleri söylediğini anlattı. Uğur, "Saza çocuk yaşta merak sardım. İlk elime aldığımda çalabileceğimi düşündüm ancak sol elime almışım. Ortaokulda kursa gittim. Hem çalıp, hem söylüyorum. Antepli olmama rağmen Ege türkülerini güzel söylerim. Ruhi Su hayranıyım, tüm albümlerini dinledim ve çalmaya çalışırım. Genel Başkan Demirtaş kadar disiplinli bir sesim olmasa da dinleyenler beğeniyor."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı