KOCAELİ HABERLERİ

HDP Kocaeli 1. Olağan Kongresi

AA / Kadir Yıldız
10.01.2015 - 16:20Son Güncelleme : 10.01.2015 - 16:20

- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: - "(Paris'teki terör saldırıları) İşte 2 gündür Fransa'da yaşananlara, Suriye'ye bakın, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız, insan aklının yitirildiği çılgınlık döneminde yaşıyoruz"

AA / Kadir Yıldız

KOCAELİ (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Paris'teki terör saldırılarına ilişkin, "İşte 2 gündür Fransa'da yaşananlara, Suriye'ye bakın, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız, insan aklının yitirildiği çılgınlık döneminde yaşıyoruz" dedi.

Demirtaş, partisinin Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen Kocaeli 1. Olağan Kongresi'nde cumhuriyetin kurulmasından bu yana halkların devleti yönetmesine izin verilmediğini öne sürerek, AK Parti'nin kutsal devlet anlayışını değiştirme iddiasıyla iktidara geldiğini ancak şu anda devletin, iktidarın devleti olduğunu iddia etti.

Demirtaş, cinsel, ırksal ve mezhepsel ayrım yapılmadan yaşamak istediklerini dile getirerek, "Kurduğumuz devlet sözleşmeye uymuyor. Vergiyi ve yetkiyi alıyor, yetmiyor sokakta, meydanda canımızı alıyor. Bize hizmet etmesi gereken devlet bize zulüm ediyor. Sözleşmeyi bozan biz değiliz. İşte Davutoğlu ve Erdoğan, sık sık 'kamu düzeni bozuldu' diyor ya, kamu düzenini bozan biz değiliz, sizsiniz. Devlet olarak sözleşmeye ihanet eden sizsiniz. Biz o sözleşmeyi düzeltmeye geliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de vergilerin yüzde 70'ini asgari ücretle çalışanlar, yoksullar, gecekonduda yaşayanların ödediğini savunan Demirtaş ancak Türkiye'nin gelirinin yüzde 60'ını yüzde 10'luk nüfusun yediğini ileri sürdü.

Demirtaş, adaletsizliği düzeltmeye geldiklerini belirterek, ana dillerinde eğitim istediklerinde bölücü terörist olarak nitelendirildiklerini söyledi.

- Paris'teki terör saldırıları

"İşte 2 gündür Fransa'da yaşananlara, Suriye'ye bakın, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız, insan aklının yitirildiği çılgınlık döneminde yaşıyoruz" diyen Demirtaş, İslamiyet'in adı kullanılarak katliamların yaşandığı, kadınların kaçırılıp köle pazarlarında satıldığı dönemleri yaşadıklarını dile getirdi.

Bu çılgınlıkları durdurabilecek akla ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken Demirtaş, "Bizler, birbirimize düşmanlık yapacak halklar ve inançlar değiliz. Sünni'nin, Sünni olmayanı, Müslüman'ın Müslüman olmayanı düşman, katli vacip gördüğü dünya artık vahşet dünyasıdır, İslam dünyası değildir. İslam'a mal ettikleri bu vahşeti, asla kabul etmiyoruz. Hiç kimse kabul etmesin. Bu zihniyet Suriye'de yaşanıyor, IŞİD ve Nusra vahşeti bunun örneğidir. Zannetmeyin ki bu vahşet bizden çok uzaktadır. AKP, bu zihniyetin Türkiye şubesidir. Hiçbir farkları yoktur" ifadesini kullandı.

Demirtaş, iktidarın kendisi gibi düşünmeyenleri, yaşam anlayışını sahiplenmeyenleri aynı şekilde mahkum ettiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:

"IŞİD'den farkları, IŞİD açıkça meydanlarda kılıçla kelle kesiyor, bunlar ellerindeki güvenlik güçlerinin, hakimin, savcının yetkisiyle kelle kesiyor. Cizre'de 14 yaşındaki çocuğun katlinin nedeni nedir? Berkin Elvan'ın katlinin nedeni nedir? İşçilerin katledilmesinin nedeni nedir? Her ay yüzlerce kadının katledilmesinin nedeni nedir? Aynı zihniyet. 'Benim gibi düşünmeyenler, katli vacip olanlardır' diyor. Türkiye, işte bu tehdit ve tehlike altındadır. Bunu önleyebilmenin yolu daha fazla kardeşliktir. HDP'nin farkı budur. Bunu başaramazsak Türkiye'yi Suriye'den farksız yapacaklar. Fransa'daki tehdit-tehlike, Türkiye için daha güçlü bir tehlikedir. AKP çünkü IŞİD'le o kadar dans etti ki... Zannettiler ki IŞİD'i hep kendileri kullanacak ama IŞİD gibi aklı olmayan örgütler gün gelir kendilerini kullananları da vurur. İşte Türkiye'yi bu tehlikeye AKP sokmuştur.

Biz kardeşçe duygularla birbirine sarılmış bir toplumu var edebilirsek, her türlü sorunumuzu çözeriz."

- "Her oy kıymetlidir, onurludur, değerlidir"

"Bu topraklarda bizi birbirimize düşman edip kırdırmaya çalışanlara, faşizme, ırkçılığa inat, gerçek adaleti ve halkların kardeşliğini esas alacağız" ifadesini kullanan Demirtaş, gelecek seçimin temel çizgisinin bu anlayış olacağını söyledi,

HDP'nin ilk defa bütün ezilenleri bir araya getirmeyi başarmış parti olarak iktidara yürüdüğüne işaret eden Demirtaş, şunları belirtti:

"Hükümet sözcüsüne bakın, 'ağlamadan sorumlu bakanı' kastediyorum. Gece gündüz HDP'ye çatıyor. Bakın, biz parti olarak seçime girme kararı aldık. Bizden çok o telaşlanmış. Sürekli 'bunların oyu 5'tir, 6'dır, barajın altında kalacaklar' diyor. Kendisine söylüyorum, senin gibi baraj kapaklarını da senin gibi baraj duvarlarını yıka yıka, gümbür gümbür geliyoruz. Sen HDP'nin oyunu sayacağına neden baraja sığındınız, onu anlat. Bak bu barajı Kenan Evren getirdi, siz de ona satılmışsınız ama korkunun ecele faydası yok, gümbür gümbür geliyoruz. Bize oy veren ve destekleyen insanlara hakaret edecek kadar halkın iradesine saygısını yitirmişler. Bize oy veren insanların cinsel yönelimleriyle alay edecek kadar alçalmışlar. 'Efendim trans bireyler, lezbiyenler' bize oy vermiş. Her oy kıymetlidir, onurludur, değerlidir ama sevgili Bülent Arınç, madem kimin kime oy verdiğini biliyorsun, madem bu konuda uzmansın, senden özel olarak rica ediyorum. Şu hırsızlar, şu yolsuzlukların önüne yatanlar, alçaklar, namussuzlar kime oy verdi? Onu da açıklasana. Siz asla hiç kimseye karşı ayrımcı nefret dili kullanmayın.

Partimiz düşmanlıklar yaratmak, ülkeyi bölüp parçalamak üzere değil, paramparça edilmiş bu toplumu ve ülkeyi adalet temelinde birleştirmek üzere kurulmuş partidir."

Demirtaş, HDP olarak iktidara yürürken bu çalışma düzenine son vereceklerini ifade ederek, insanların yolla beraber günlük 15 saatini işe ayırdığını anlattı.

Günlük 6 saat çalışmanın ülkedeki her işçi için yeterli olduğunu savunan Demirtaş, bugünkü asgari ücretin 2 katının her emekçiye ödenebileceğini bildirdi.

Dilovası'nın "zehir kent" olduğunun ortaya çıktığını öne süren Demirtaş, köylerinde onurlarıyla yaşarken kendilerini mahkum ettikleri düzeninin "yeni Türkiye" olduğunu savundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kocaeli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kocaeli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde HDP Kocaeli 1. Olağan Kongresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:32
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı