DİYARBAKIR HABERLERİ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da

AA / Ahmet Kaplan
29.02.2016 - 16:52Son Güncelleme :

- "Biz Sur içinde artık bu çatışmanın bitmesini istiyoruz. Biteceği şekli, yolu, kanalı da açmış durumdayız"

AA / Ahmet Kaplan

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sur'daki operasyona ilişkin, "Biz Sur içinde artık bu çatışmanın bitmesini istiyoruz. Biteceği şekli, yolu, kanalı da açmış durumdayız" dedi.

Beraberinde DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak ile Sur ilçesindeki Dicle Fırat Sanat Kültür Derneği'nde basın toplantısı düzenleyen Demirtaş, çatışmanın büyümemesi ve ölümlerin artmaması için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

Bugüne kadar Sur'da yaşlı, genç ve güvenlik görevlileri dahil yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini ileri süren Demirtaş, "Maalesef bunları önleyemedik, durduramadık" ifadesini kullandı.

Demirtaş, Sur'daki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için çağrıda bulunduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bugün sokağa çıkma yasağı kalksa, yarın artık barikat, hendek, çatışma olmayacağına dair görüşmelerimiz sonucunda belli bir noktaya geldik. Bu operasyon yapılırken onlarca, yüzlerce güvenlik görevlisi de yaşamını yitirecek. Dolayısıyla savaşın, çatışmanın acı sonuçları, faturası hepimize çıkmaya devam edecek. Biz bu gidişata dair asla hiçbir zaman rıza göstermedik. Diyarbakır halkı da İstanbul'dan Avrupa'ya dünyanın birçok yerinde yaşayan halkımız da asla rıza göstermedi."

-"Herkes Sur'a doğru yürümelidir"

Somut bir planlama ve öneriyle halka çarşamba günü saat 16.00'da bulunduğu yerden Sur'a doğru yürümeleri çağrısında bulunan Demirtaş, "Bu demokratik bir haktır, Anayasa'nın halkımıza tanıdığı bir haktır. Tek bir insanın canına, malına zarar vermeden, zarar gelmesine müsamaha etmeden demokratik hakkımızı kullanacağız. Çarşamba günü saat 4'e kadar her yerde bütün mahallelerde, halkımız kendini hazırlamalı. 'Benim gözümün önünde, benim burnumun dibinde bir katliam yapılmasına izin vermeyeceğim, şehrimin bu şekilde yakılıp, yıkılmasına izin vermeyeceğim.' demeli ve herkes Sur'a doğru yürümelidir" diye konuştu.

Demirtaş, konuyla ilgili bütün sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, işveren, işçi, esnaf, çiftçi örgütleri, kentteki bütün derneklere çağrıda bulunduklarına işaret ederek, "Biz Sur içinde artık bu çatışmanın bitmesini istiyoruz. Biteceği şekli, yolu, kanalı da açmış durumdayız" değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin operasyona ilişkin sorularını yanıtlayan Demirtaş, konunun gurur meselesi yapılmamasını isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ablukanın, yasağın kaldırılması kimseye bir şey kaybettirmez. Sırf güvenlik penceresinden bakılmamalıdır. Yarın, öbür gün, daha sonrası şeyler düşünülmeli, toplumun geleceği düşünülmeli. Tek bir güvenlik gücü de yaşamını yitirmesin. Bizim bulduğumuz çözüm, getirebildiğimiz nokta budur. Bunun ciddiyetle sağduyuyla değerlendirilmesini bekliyoruz. Çok insan ve güvenlik personeli de yaşamını yitirdi. Hepsi can, hepsi insandır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 16 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı