MERSİN HABERLERİ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:

AA / Anıl Bağrık
27.02.2016 - 17:04Son Güncelleme :

- "Suriye'deki ateşkesi bizler parti olarak sonuna kadar destekledik ve herkesi de bu ateşkese uymaya çağırdık, davet ettik. Suriye'de silahlar sussun istiyoruz"

AA / Anıl Bağrık

MERSİN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye'deki ateşkesi parti olarak sonuna kadar desteklediklerini ve herkesi de bu ateşkese uymaya çağırdıklarını belirterek, "Suriye'de silahlar sussun istiyoruz" dedi.

Demirtaş, partisince HDP Akdeniz İlçe Başkanlığı önünde düzenlenen Demokrasi ve Barış Mitingi'nde, bütün Orta Doğu için yüz yılın en önemli gelişmelerinin yaşandığı bir süreçten geçildiğini ifade etti.

Baskılar altında demokratik siyaset alanında var olmaya çalıştıklarını savunan Demirtaş, zorlu dönemlerden geçerek parlamentonun üçüncü büyük partisi haline geldiklerini söyledi.

Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına da değinen Demirtaş, şöyle konuştu:

"İnşallah ateşkese herkes uyar. Suriye halklarının 5 yıldır yaşadığı felaket, zulüm inşallah son bulur. Bütün temennimiz budur. Suriye'deki ateşkesi bizler parti olarak sonuna kadar destekledik ve herkesi de bu ateşkese uymaya çağırdık, davet ettik. Suriye'de silahlar sussun istiyoruz."

Demirtaş, barış isteminin zor olduğunu ancak kendilerinin bunu tercih ettiğini öne sürerek, "İstiyoruz ki savaşın her geçen gün büyüdüğü bugünlerde yeni bir barış umudunu büyütelim. Bak Suriye'de ateşkes var. Ülkemizde de böyle ateşkes olsa fena mı olurdu? Bugün ülkemizde karşılıklı silahlar sussa fena mı olurdu?" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 17 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı