Gündem Haberleri

GÜNDEM

  HDP Eş Başkanı Demirtaş: Durum tahminlerimizin çok çok ötesinde

  DHA
  10 Nisan 2016 - 17:34Son Güncelleme : 10 Nisan 2016 - 17:40

  HDP İstanbul İl Örgütü 1. Olağanüstü Kongresi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP İstanbul milletvekilleri, MYK ve PM üyelerinin katılımıyla Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılıyor. Kongrede bir konuşma yapan Demirtaş, Karaman'da yaşanan çocuk istismarı olayına değinerek, "Türkiye'nin her şehrinde çocuk istismarı var. Karaman bunun küçük bir örneği. Durum tahminlerimizin çok çok ötesinde" dedi.

  Yeni yönetime başarılar dileyen Demirtaş, “Görev alacak yönetimimizin her daim yanında olacağız. Burası bizim en büyük teşkilatımız. Kongremiz bir kez daha hayırlı olsun" dedi.

  'EGEMENLERİ KORKUTTUK'

  Demirtaş, "HDP olarak ezilenlerin ortak partisi ve hareketi olarak yola çıkma kararı aldığımız günden bu yana Türkiye Kürdistan ve Ortadoğu'da tarihi yazıyoruz. Yazılması gerektiği gibi. Yanlışları düzelte düzelte yeniden yazıyoruz. Tüm HDP bileşenleri ile birlikte bu partiyi kurarken şunun çok açık farkındaydık. Sıradan bir siyasi parti çalışması olmayacak bu. 1916 Sykes-Pickot anlaşması ve ondan öncesi imparatorluklar döneminde halkları yok sayan, var olma gerekçelerini yok sayan sahte tarihi değiştirmek üzere yola çıkmıştık. Bu ezilenlerde büyük bir umut yarattı. Ama HDP'nin varlığı ne kadar çok insanı mutlu ettiyse birilerinde de korku yaratacaktı, tedirginlik yaratacaktı, panik yaratacaktı. Bunu da bilerek yola çıktık. Çünkü HDP olarak çomak soktuğumuz çark öyle basit bir çark değil. Yüzyıllardır bu topraklarda hukuksuzluk haksızlık adaletsizlik üzerine öylesine çarklar oluşmuş ki; bu çarkların arasında HDP'nin çomağı girip, çarkın dönüşü durduğunda elbetteki bize saldıranlar çok olacak demiştik. Keşke yanılmış olsaydık." dedi.

  "HİÇBİR İNSANIN ÖLMESİNİ BİZLER POLİTİK AHLAKİ OLARAK DOĞRU GÖRMEDİK"

  Demirtaş, "Baş üstünde baş taş üstünde taş koymayacak şekilde bir vahşet uygulayacağız diyorlar. Bize sundukları seçenek buydu. Ya mevcut düzene tabi olacaksınız ya da yüzlerce yıldır yaptığımız gibi katliam ve soykırıma mecbur kalacaksınız. Bu acıyı yaşamaya mecbur kalacaksınız. Biz savaş seçeneğini asla tercih etmedik. Hiçbir insanın ölmesini bizler politik ahlaki olarak doğru görmedik. Karşımızdaki ceberrut anlayış düzeni değiştirmek için yola çıkmış bir siyasi harekete bir partiye karşı bu kadar acımasızca vahşet uyguladığı yerde direnmeyip de ne yapacaktık. Bunlar dediği gibi baş mı eğecektik" şeklinde konuştu.

  "KİMİLERİ AHLAKEN PROBLEMLİ GÖRMÜYOR KİMİLERİ DE..."

  Karaman'da ortaya çıkan çocuklara cinsel istismar skandalına da değinen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Türkiye'nin her şehrinde çocuk istismarı var.  Karaman bunun küçük bir örneği. Durum tahminlerimizin çok çok ötesinde. Öyle anlaşılıyor ki on binlerce küçük çocuk istismara uğramış. Gelen bilgiler ve saha araştırmaları bunu gösteriyor. Bu sadece ortaya çıkarılabilen küçük bir kısmı. Bunu iktidardakiler biliyorlar."

  Kongre Demirtaş'ın konuşmasının ardından faaliyet raporlarının okunması ile devam ediyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı