ANKARA HABERLERİ

Hazırlık "Bologno sistemi"ne karşı

Hürriyet Haber
24.08.2012 - 18:44Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

ANADOLU Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencileri, Bologna süreci denilen ‘Avrupa Yükseköğretim Alanı yaratmayı hedefleyen program’ olarak bilinen sistemin getirilmesini protesto etti. Anadolu Üniversitesi’nin pilot üniversite olduğu uygulamada öğrenciler, Yabancı Diller Yüksek Okulu’ndan Bologna sürecine geçilerek karşılaştıkları çarpık ve sorunlu eğitim sistemini protesto ettiler. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) binası önünde toplanan eylemciler, “Hazırlık sınıfta kalmayacak”, “Fakülteler boş öğrenciler çaresiz işte Bologna sürecimiz” ve “Öğrenciler biçare hazırlığa bir çare” sloganları attılar.

Mağduriyette pilot üniversiteyiz

Öğrenciler, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın uygulamaya çalıştığı Bologna sürecinin işlemediğini, eğer geri adım atılmazsa mağduriyetin devam edeceğini savundular.
Anadolu Üniversitesi Hazırlık Öğrencisi Tarık Sabna, ikinci ve üçüncü yılında hala bölümlerine geçememiş öğrenciler olduğunu ifade ederek, “Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nun yönetmeliğinde diğer üniversitelerinkinden farklı olarak ilk maddelerinde yabancı dil eğitiminin amacı öğrencileri Avrupa dil ölçütü seviyesi olan b2.2 düzeyine getirmek olarak belirlenmiştir. Öğrencilerden çok üst düzeyde bir yabancı dil seviyesinin istenmesi ve bu seviye için gerekli alt yapının hazırlanmaması, öğrenci profiline dikkat edilmemesi ve benzeri birçok durum yüzünden Anadolu Üniversitesi Bologna mağduriyetinde pilot üniversite durumuna gelmektedir” dedi.
Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’nden olumlu bir cevap alamadıklarını dile getiren eylemciler, YÖK temsilcileriyle görüşmek istediler. YÖK binasına giren eylemcilerden 2 kişi görüşmek için yetkili kimsenin olmadığını belirterek, 2 Eylül Günü Anadolu Üniversitesi’nde çadır eylemine başlayacaklarını kaydettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hazırlık "Bologno sistemi"ne karşı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2012 tarihinde saat 18 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hazırlık "Bologno sistemi"ne karşı haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:07
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı