Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hazırız ama ’cep’ vergisi 2009’dan önce inmez

  Hürriyet Haber
  31.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.10.2007 - 21:31

  Vergi indiriminin hiçbir ülkede kolay alınan bir karar olmadığını belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "İletişimde de vergi indiriminin mutlaka ve mutlaka kademeli azaltılması gerçekleşecek. 2008 yılında bunun kararını vereceğiz ve 2009 yılında da uygulamayı başlatacağız" dedi.

  ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, vergi indiriminin hiçbir ülkede kolay alınan kararlardan olmadığına işaret ederek, "Bütçe imkanları dikkate alınarak iletişimde de vergi indiriminin mutlaka ve mutlaka tedrici olarak azaltılması gerçekleştirilecektir. 2008 yılında bunun kararını vereceğiz ve 2009 yılında da uygulamayı başlatacağız" dedi.

  SANAYİDEN 10 KAT HIZLI: Yıldırım, Gazi Üniversitesinde düzenlenen "İletişim Sektörünün Dünü ve Bugünü" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, iletişim sektörünün hızlı gelişen bir sektör olduğunu, iletişim ve bilgi teknolojilerindeki gelişimin sanayi devriminin gelişiminden 10 kat daha hızlı olduğunu ifade etti. Teknolojik gelişmelere paralel olarak bilgi toplumuna dönüşüm çalışmalarının başladığını anlatan Yıldırım, Türkiye’nin de bu yönde çalışmalar yaparak bir Strateji Planı oluşturduğunu kaydetti. Bilgi toplumuna dönüşümle her vatandaşın bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanma fırsatının sağlanacağını, teknolojilerin iş dünyasına nüfuzunun temin edileceğini, rekabet avantajı yaratılacağını belirten Yıldırım, vatandaş odaklı hizmet dönüşümünün sağlanacağını, kamu hizmetlerinin de yüksek standartlarda sunulacağını ifade etti.

  DEPREM VERGİLERİ YÜZÜNDEN: Yıldırım, iletişim vergilerinin yüksek olduğunu, bunun Marmara Depremi sonrasında konulan vergilerin kalıcı hale getirilmesinden kaynaklandığını belirtti. Uçak, internet ve telefon ücretlerine ciddi oranda vergilerin geldiğini anımsatan Yıldırım, "Bu konuda dünyada hem vergi kalemi adedi bakımından, hem de vergilerin kümülatif toplamları bakımından en pahalı ülke konumundayız. Buna rağmen bilişim, iletişim sektörü çok hızlı gelişiyor. Bu vergileri de aşağıya çekersek, bu gelişmenin hangi boyutta olduğunu tahmin edebilirsiniz" dedi.

  MALİYE İLE ÇALIŞIYORUZ: Başbakan Tayyip Erdoğan’ın iletişim vergilerinin zaman içinde indirileceğini beyan ettiğini anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti: "Biz bu noktadan hareketle tüm çalışmalarımızı, hazırlıklarımızı tamamladık. Vergi indirimi hiçbir ülkede kolay alınan kararlardan değildir. Gıdadan, tekstilden, turizmden, kurumlar vergisine varıncaya kadar pek çok alanda vergi indirimine gidilmiştir. Bütçe imkanları dikkate alınarak iletişimde de vergi indiriminin mutlaka ve mutlaka tedrici olarak azaltılması gerçekleştirilecektir. Bunun için 2008 yılında bunun kararını vereceğiz ve 2009 yılında da uygulamayı başlatacağız. Hedefimiz budur. Bununla ilgili çalışmaları ilgili kurumlar başta Maliye Bakanlığı olmak üzere birlikte yürütüyoruz."

  22.5 MİLYAR DOLAR:
  Türkiye’de 2004 yılında Türk Telekom’un "ses" konusundaki tekel hakkının sona ermesiyle sektörün rekabete açıldığını, bu alandaki işletmeci sayısının 126’dan 236’ya yükseldiğini dile getiren Yıldırım, bilgi ve iletişim sektörüne ilginin her geçen gün arttığını vurguladı. Sektörün büyümesini de sürdürdüğünü ve 22.5 milyar dolara yükseldiğini, bunun 6 milyar dolarlık bölümünü ise bilişim sektörünün oluşturduğunu belirten Yıldırım, buna karşın sabit telekomünikasyon hizmetlerinden elde edilen gelirin düştüğünü, mobil iletişimin yükseldiğini, bugün cep telefonu abonesinin 60 milyona ulaştığını kaydetti.

  Yolcu beraberi telefon 7 kat arttı, ürküyoruz

  TELEKOMÜNİKASYON Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer de iletişim sektöründe vergilerin düşürülmesinin son derece önemli olduğunu, vergi indirimiyle sektördeki gelişmenin kısa zamanda ivme kazanacağını ifade etti. Yurt dışından getirilen yolcu beraberindeki cep telefonlarına işaret eden Acarer, bu konuda "ürktüklerini ve endişe ettiklerini" bildirdi. Acarer, yolcu beraberinde getirilen cep telefonu sayılarında 7 kat artış görüldüğünü, bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Acarer, cep telefonu kapsama alanı problemlerine değinerek, bu konuda özellikle nüfusu az olan bölgelerde ciddi sorunlar yaşandığını, bu durumu kurum olarak "içlerine sindiremediklerini" belirtti.

  İnternette en pahalı olduğumuz doğru değil

  BİNALİ Yıldırım, genişbant internet erişim ücretlerinin pahalı olduğundan şikayet edildiğini, bu konuda diğer ülkelerle karşılaştırmalı bir çalışma yaptırdığını belirtti. Yıldırım, limitsiz ADSL fiyatlarının 2 Mbps için Şubat 2007’de 229 YTL olan erişim ücretinin şimdi 69 YTL’ye, 1 Mbps için 139 YTL olan ücretin 49 YTL’ye düştüğünü, 1 Mbps limitli paketlerde Türkiye’nin Hırvatistan’ın ardından Avrupa’nın en ucuz ikinci ülkesi olduğunu, 2 Mbps limitli paketlerde ise Avrupa’nın en ucuz ülkesi olduğunu kaydetti. 1 Mbps limitsiz paketlerde Türkiye’nin Avrupa’nın en ucuz beşinci, 2 Mbps limitsizde ise Avrupa’nın en ucuz 10’uncu ülkesi olduğunu kaydeden Yıldırım, "Ne Avrupa’nın ne de dünyanın en pahalı ülkesiyiz. Bu bilgi yanlış bir bilgidir" dedi.

  ’Cep’te numara taşınsın belimize alet dizilmesin

  BİLGİ ve iletişim hizmetlerinin yurt çapında yaygınlaştırılması gerektiğini, bunun için 3G ve Wimax gibi hizmetlere olanak sağlanacağını kaydeden Binali Yıldırım, işletmecilerden, öncelikle ülkenin her köşesinde sesli erişimi sağlamak için çalışmalarını istediklerini bildirdi. Yıldırım, teknolojinin her geçen gün geliştiğini ifade ederek, sözü cep telefonu operatörleri arasında numara taşınabilirliğinin mümkün hale getirilmesi konusuna getirdi. Yıldırım, şunları söyledi: "Teknolojiler geliştikçe belimizde su matarası gibi aletleri sıralamayalım. Bir aletle her şeyi yapar hale gelelim. Tek numarayla her numara. Tek numaramız olacak, her işi yapacağız. Bunu da özellikle işletmelerden istirham ediyorum. Bu konuda tutuculuğu bırakalım."

  Telekom: Sabotaj 400’ü aştı, yüz milyonlarca YTL zarar var

  TÜRK Telekom, şirketin fiber optik kablolarına ve saha dolaplarına Türkiye genelinde 400’den fazla saldırı düzenlendiğini iddia ederek, bu sabotajlar nedeniyle yüz milyonlarca YTL’lik zararın ortaya çıktığını açıkladı. Türk Telekom’daki grev sürecinin 15’inci gününe girdiğine işaret edilen açıklamada, "Ancak 15. gününe girdiğimiz süreçte bugüne kadar yaşananlar, çalışanların yasal hak arama zemini olan grevin başka zeminlere çekilmeye çalışıldığını göstermiştir" denildi. Özellikle Gaziantep, Ankara ve İstanbul illerindeki sabotajlar ile ilgili tanık ifadeleri ve ihbarları sonrasında, güvenlik güçleri tarafından gözaltı ve sorgulamalar yapıldığına ve soruşturmaların devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, önceki gece de Erzurum’da Türk Telekom’a ait saha dolabını tahrip etmekte olan bir Yardımcı Hizmet Elemanının, güvenlik güçleri tarafından suçüstü yakalandığı kaydedildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı