AYDIN HABERLERİ

Hazırgiyim Sektörü Dış Ticaret Fazlası Verdi

IHA
03.10.2015 - 07:19Son Güncelleme :

HAZIMGİYİM SEKTÖRÜ DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİ

IHA

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sektör konumuna gelen hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, yıllık 1.3 milyar dolar dış ticaret fazlası vermenin gururuyla çifte mutluluk yaşıyor.
2014 yılında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1 milyar 410 milyon dolar ihracat yaparken, İzmir’de hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü sadece 93 milyon dolarlık ithalat yaptı. Dış ticaret fazlası 1.3 milyar doları aştı.
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, yıllık 1 milyar 410 milyon dolar seviyesindeki ihracat rakamlarının 1 milyar 300 milyon dolarlık diliminin dış ticaret fazlası hanesine yazıldığını, en fazla ihracat yapan sektör olmanın yanında en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olarak da gururlu olduklarını söyledi. Hazırgiyim sektörünün, istihdama ve ihracata yaptığı pozitif katkı yanında dış ticaret dengesine de büyük destek olduklarına işaret eden Kızılgüneşler, "Türkiye 2014 yılında 85 milyar dolar dış ticaret açığı verdi. Bu süreçte hazırgiyim sektörü 10 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak cari açığı 1.3 milyar dolar düşürdük. Hazırgiyim sektörü üretiminin tamamına yakınını yerli girdi ile gerçekleştiriyor" diye konuştu.
“KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ”
Türkiye’nin ihracatının ortalama kilogram fiyatının 1.6 dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, “Hazırgiyim sektöründe ise bu rakam Türkiye genelinde 24-26 dolar seviyesinde, Ege Bölgesi’nde ise 28-29 dolara ulaşıyor. Ar-Ge, Tasarım, İnovasyon ve markalaşmaya sürekli yatırım yapıyoruz. Hedefimiz ortalama ihracat fiyatımızı 50 dolara ulaştırmak” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Hazırgiyim Sektörü Dış Ticaret Fazlası Verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ekim 2015 tarihinde saat 07 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hazırgiyim Sektörü Dış Ticaret Fazlası Verdi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:30
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı