Ege Haberleri

EGE

  Haziran’da zam şampiyonu limon

  Burcu TANER , (DHA)
  05 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2012 - 16:07

  Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre, Haziran ayının zam şampiyonu yüzde 27’lik artışla limon olurken, onu belediye suyu, ekmek, dershane ücreti ve mücevher izledi.

   Türkiye geneli zam şampiyonları ise çok farklı bir tablo çizdi. Genellikle Türkiye genelinde yüksek artış gösteren ürünlerle paralel olan İzmir’de Haziran ayında farklı bir tablo ortaya çıktı. Türkiye genelinde ilk beş sıralaması “yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, limon, şehiriçi telefon görüşme ücreti, telefon görüşme ücreti (sabit), şehirlerarası otobüs ücreti” olarak gerçekleşirken; İzmir’de sadece limon Türkiye listesiyle örtüştü. Haziran ayında İzmir’de en fazla fiyat artışı olan ürünleri yüzde 27 ile limon, yüzde 20 ile belediye suyu, yüzde 15 ile ekmek, yüzde 6 ile özel dershane ücreti ve yüzde 1 ile mücevher oldu.
  Hem Türkiye genelinde hem İzmir’de en fazla fiyat düşüşü ise neredeyse yarı yarıya oranla domateste yaşandı. İzmir’de domatesi fasulye, LPG dolum ücreti, tavuk eti ve benzin izledi. Türkiye’de ise sıralama domates, taze fasulye, dolmalık biber, patlıcan ve kabak şeklinde gerçekleşti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı