Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hazır Kart'a hırsız engeli

Erkan ÇELEBİ

Turkcell'in cep telefonu faturasıyla, kimlik kartını ibra eden herkese

11 milyon 900 bin lira karşılığında satmayı planladığı Hazır Kart uygulaması, hırsızlık engeline takıldı. Bakanlık, kaçak ve çalıntı telefonların sisteme dahil olabileceği gerekçesiyle uygulamaya, cep telefonuyla birlikte satılma şartıyla izin verdi.

TURKCELL'in yeni başlattığı Hazır Kart uygulaması, Ulaştırma Bakanlığı'na takıldı. Bakanlık, Hazır Kart uygulamasını ‘‘suistimal ve kaçak girişe yol açar’’ gerekçesiyle, sadece cep telefonuyla birlikte ‘‘paket’’ halinde satılmasına izin verdi.

Oysa Turkcell'in bu uygulamayı başlatmasındaki amaç farklıydı. ‘‘İşte Hazır Kart, kontörlü cep telefonu kartı, telefona tak, işte sana hat. Anında konuş, kartın kadar konuş. Hesabını bil’’ sloganıyla tanıtımını yaptığı Hazır Kart uygulamasını ilk önce, cep telefonu olan herkese satarak başlatmayı planlıyordu. Bu amaçla da, özel bir hat oluşturmuştu. Bu hattı arayanlara Hazır Kart ve Kazı Konuş Kart uygulamasıyla ilgili ayrıntılı bilgi veriliyordu. Hazır Kart uygulamasından yararlanabilmek için, faturalı bir cep telefonu ile kimlik kartı yeterli oluyordu. Bu şartları yerine getirenler, ilk önce 11 milyon 900 bin lira ödeyerek bir Hazır Kart alacak, daha sonra da, 100, 200 ve 500 kontörden oluşan ‘‘Kazı Konuş Kartı’’ndan birini alarak, kartındaki kontör kadar konuşabilecekti. Kontör başına 16 bin lira ödenecekti. Kazı Konuş Kartı'ndaki kontör bittiğinde ise yeni bir kart alınarak, konuşmaya devam edecekti. Aboneye fatura gönderilmeyecek. Bunun sonucunda da fatura ödenmediği için hattın görüşmeye kapatılması derdi olmayacaktı.

Ancak, evdeki hesap çarşıya uymadı. Bakanlık, çalıntı ve gayri resmi yollardan getirilen telefonların sisteme girmesini engellemek amacıyla Turkcell'in Hazır Kart uygulamasına sınırlama getirdi. Hazır Kart'ın sadece içinde cep telefonuda olan bir paket halinde satılmasına izin verdi. Bunun sonucunda da Turkcell, uygulamada değişiklik yapmak zorunda kaldı.

ERICSSON'SUZ OLMADI

Bunun üzerine, Hazır Kart ilanları da değişti. İlanlarda, ‘‘Sevin Ali sevin. Bu Ericsson senin’’ sloganı ön plana çıktı. Hazır Kart'ın Ericsson GA628 cep telefonuyla birlikte satılmaya başladığı duyruldu. Gen-Pa ve KVK ile işbirliğine giden Turkcell'in Hazır Kart uygulaması, Ericsson 628 cep telefonu ve 110 dakikalık Kazı Konuş Kartı'ndan oluşan 89 milyon 900 bin liralık paketle başlamış oldu.

Arkadaşımız Fadime Çoban, Turkcell yetkilileriyle görüştü. Turkcell yetkilileri, bakanlığın talebi üzerine, uygulamada bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldıklarına dikkat çekti. Uygulamayı ilk önce cep telefonu faturasını ibra eden herkese yönelik başlatmayı planladıklarına değinerek ‘‘Ancak bakanlık buna izin vermedi. Gerekçe olarak da kaçak ve çalıntı telefonların sisteme dahil olabileceğini gösterdi. Biz de, Hazır Kart'ı içinde cep telefonu da bulunan bir paket halinde uygulamaya koyduk’’ dediler.

X