Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hazır giyimde fuar anlaşmazlığı

  Hürriyet Haber
  26.10.2005 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, hazır giyim konulu fuarların, parasal gücü olan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İTKİB) çatısı altında çok daha büyük ölçekte yapılması gerektiğini kaydetti.

  Bektaş, yaptığı açıklamada, sektörün birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Bu, her şeyiyle bir zincir. Bu zinciri ayırıp, parça parça edip yaşatmak mümkün değil” dedi.

  Şubat ayında İstanbul Fashion (IF) Konseyi ve İTKİB'in desteğiyle 2 ayrı fuar yapılması kararının ardından dernek başkanı olarak ilk başta “üyelerimin olduğu her yerde ben de varım” mesajını verdiğini anlatan Bektaş, daha sonra konunun ayrımcılığa kadar gitmesi nedeniyle sektörün bölündüğü yerde olamayacaklarını, ancak üyelerin istediği şekilde hareket etmeleri yönünde görüş aktardıklarını söyledi.

  Sektörün bölündüğü yerlerde olmayacaklarını ifade eden Bektaş, şunları kaydetti: “IF Fuarı, daha ziyade iç piyasa ile Rusya, Ukrayna, İran, Suriye gibi çevremizde hazır mal alan ülkelere yönelik bir fuar niteliği taşıyor. İTKİB'in bütün ısrarı, bunun daha fazla uluslararası olması, yabancı firmalara açık olması ve daha çok ihracatçı firmaların katılımı yönünde. Sanıyorum CNR'ye de daha önce bir söz verilmiş. CNR, bir ara karşı bir fuar yapmaya çalışmış. Bu durumda onlara (sen dur, şimdilik TÜYAP'ta yapalım sektör bölünmesin. Sonra sende yapalım) denmiş. Galiba bu söz pek tutulmamış. Burada sanki biraz inatlaşma var gibi geliyor bana. Aslında çok da önemli bir problem yok. Ancak biz TGSD olarak artık faal olarak bu fuarların oluşumunda rol almayacağız, bu konuda destek vermeyeceğiz.”

  “İTKİB ANALIK ROLÜNÜ OYNAYABİLİRDİ”

  Aynur Bektaş, İTKİB'in ayrı bir fuar düzenlenirken başından itibaren amacını tam olarak anlatamama gibi bir hatası olduğunu savunarak, “İTKİB, burada analık rolünü oynayabilirdi, liderlik yapabilirdi. Nispi aidat aldığı için paralı, çok imkanları olan bir kuruluş. Diğer grubu baştan itibaren toplayıp, onlara yapacaklarını anlatıp ondan sonra da yola birlikte çıkılabilirdi. Ancak taraf olundu. Yine de biz TGSD olarak elimizden geldiği kadar birlikteliği kurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  IF Fuarı'nın amacına ulaşmasına rağmen uluslararası nitelik açısından eksik kaldığını ifade eden Bektaş, “Ben bu tür fuarların parasal gücü olan İTKİB'in çatısı altında, hatta Büyükşehir Belediyesi ve diğer bölge belediyeleriyle birlikte çok daha geniş kitlelere yayılması ve büyük ölçekte yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Bektaş, Şubat ayında yapılacak iki fuarın aynı tarihlerde işbirliği halinde yapılabileceğine işaret ederek, bu durumda çocuk ve aksesuarın bir yerde, ihracatçıların bir yerde toplanabileceğini söyledi.

  “AĞUSTOS İÇİN BÜTÜN SİLAHLARIN ÇEKİLMESİ LAZIM”

  IF Konseyi ve İTKİB'in fuar için birleşmesi gerektiğini dile getiren Bektaş, şöyle devam etti: “Şayet birleşmezlerse ben şahsen şikayet turuna çıkarım. Bu ilk tavrımızdı. Biz (böyle yaparsanız ayrılırız) dedik. Ondan sonra Konsey'de sözümüzün geçtiği, gücümüzün yettiği insanları da açıkçası ben koparmaya çalışırım. Bunlarla birlikte de gerekirse Ankara turu yaparım. Ben geveze bir kadınım. Öyle kolay kolay susmam, korkmam. Çünkü ben çok başarılı bir sivil toplum örgütünün başındayım. Sektörün birlik ve beraberliği için elimden gelen her şeyi yaparım. Şubat ayı çok yakın bir tarih olduğu için bilemiyorum ama Ağustos için artık bütün silahların çekilmesi lazım.”
  (İSTANBUL/A.A)
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı