Ege Haberleri

  Hazır giyimde dış ticaret fazlası

  Hürriyet Haber
  28.09.2015 - 10:47 | Son Güncelleme:

  EGE İhracatçı Birlikleri bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sektör konumuna gelen hazır giyim ve konfeksiyon, yıllık 1.3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi.


  2014 yılında Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1 milyar 410 milyon dolar ihracat yaparken, İzmir’de sektör sadece 93 milyon dolarlık ithalat yaptı. Dış ticaret fazlası 1.3 milyar doları aştı. Birlik Başkanı Emre Kızılgüneşler, yıllık 1 milyar 410 milyon dolar seviyesindeki ihracat rakamlarının 1 milyar 300 milyon dolarlık diliminin dış ticaret fazlası hanesine yazıldığını, en fazla ihracat yapan sektör olmanın yanında en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olarak da gururlu olduklarını söyledi.

  Katma değeri yüksek
  Türkiye’nin ihracatının ortalama kilogram fiyatının 1.6 dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, “Hazır giyim sektöründe ise bu rakam Türkiye genelinde 24-26 dolar seviyesinde, Ege Bölgesi’nde ise 28-29 dolara ulaşıyor. Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmaya sürekli yatırım yapıyoruz. Hedefimiz ortalama ihracat fiyatımızı 50 dolara ulaştırmak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı