Ege Haberleri

EGE

  Hazır giyimde dış ticaret fazlası

  Hürriyet Haber
  26 Eylül 2015 - 11:53Son Güncelleme : 26 Eylül 2015 - 11:53

  EGE İhracatçı Birlikleri bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sektör konumuna gelen hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, yıllık 1.3 milyar dolar dış ticaret fazlası vermenin gururunu yaşıyor.

  2014 yılında Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1 milyar 410 milyon dolar ihracat yaparken, İzmir’de hazır giyim ve konfeksiyon sektörü sadece 93 milyon dolarlık ithalat yaptı. Dış ticaret fazlası 1.3 milyar doları aştı.

  Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, yıllık 1 milyar 410 milyon dolar seviyesindeki ihracat rakamlarının 1 milyar 300 milyon dolarlık diliminin dış ticaret fazlası hanesine yazıldığını, en fazla ihracat yapan sektör olmanın yanında en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olarak da gururlu olduklarını söyledi. Hazır giyim sektörünün, istihdama ve ihracata yaptığı pozitif katkı yanında dış ticaret dengesine de büyük destek olduklarına işaret eden Kızılgüneşler, "Türkiye 2014 yılında 85 milyar dolar dış ticaret açığı verdi. Bu süreçte hazır giyim sektörü 10 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak cari açığı 1.3 milyar dolar düşürdük. Hazır giyim sektörü üretiminin tamamına yakınını yerli girdi ile gerçekleştiriyor" diye konuştu.

  Hazır giyimde dış ticaret fazlası

  "KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ"

  Türkiye’nin ihracatının ortalama kilogram fiyatının 1.6 dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, "Hazır giyim sektöründe ise bu rakam Türkiye genelinde 24-26 dolar seviyesinde, Ege Bölgesi’nde ise 28-29 dolara ulaşıyor. Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmaya sürekli yatırım yapıyoruz. Hedefimiz ortalama ihracat fiyatımızı 50 dolara ulaştırmak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı