Hazır giyimciyi moda heyecanı sardı, hedefini 17 milyar dolara çıkardı

Hülya GÜLER
03.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dün açılan Collection Premiere İstanbul (CPI) ve bugün başlayan İstanbul Fashion Week ile modanın nabzı 6 Şubat’a kadar İstanbul’da atacak. Bu etkinliklerin giderek ivme kazandığını ve hazır giyim ihracatına etkisi olacağını belirten İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi de “Geçen yıl 14.5 milyar dolar olan hazır giyim ihracatı bu yıl 17 milyar doları aşacak. 3 yıl sonra otellerde yer kalmayacak” dedi.

MODA Fuarı ve Moda Haftası ile bir hafta bütün hafta boyunca modanın nabzını tutacak olan İstanbul, dünya moda endüstrisinin nabzını tutan önemli otorite ve alıcıları ağırlayacak. İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) Alman IGEDO ile birlikte düzenlediği Collection Premiere İstanbul (CPI) Moda Fuarı dün açılışını yaparken, İstanbul Fashion Week de (IFW İstanbul Moda Haftası) kapılarını bugün açıyor.
Hazır giyime ivme katıyor
Hikmet Tanrıverdi, 6 Şubat’a kadar devam edecek olan CPI’yı ve İstanbul Fashion Week ile eş zamanlı olarak gerçekleştirdiklerini belirtirken, şunları anlattı: “Bu iki organizasyonunun birarada olmasının yaratacağı sinerji ile Türk hazırgiyimin büyümesi ivme kazanacak. Önümüzdeki 3 yıl içinde İstanbul’da CPI ve moda haftasısının düzenlendiği yılın bu zamanlarında otellerde yer bulunmayacak. Santral İstanbul’da gerçekleşen CPI bu yıl ikincisini düzenledik. 1 milyon dolar bütçe ile düzenlenen ve henüz bebeklik döneminde bir fuar. Ancak kısa sürede büyüyüp Avrupa’daki bir çok artık etkisini kaybetmeye başlamış fuarın yerini alacak. Tasarımcılardan, markalara büyük alım gruplarından uluslarası moda çevrelerinin tümünü aynı çatı altında buluşturacağız. Hazırgiyimde geçen yıl 14.5 milyar dolar ihracat yaptık. Bu yıl ihracatımızı 16 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz. Bizim beklentimiz çok büyük bir aksaklık olmadığı sürece bu hedefin de aşılıp ihracatta 17 milyar doları bulacağımız yönünde.”
Shopping Fest tamamlayıcı
Çin ve Bangladeş başta olmak üzere hazırgiyim ve konfeksiyonda büyük üretici durumundaki ülkelerde son dönemde işgücü problemleri ve ücret artışları görüldüğünü kaydeden Tanrıverdi, bunun sektöre yansımamalarını ve beklentilerini şöyle aktardı: “Bu gelişmeler AB ve ABD kaynaklı siparişlerin ülkemize yönelmesini sağladı. CPI ve İstanbul Fashion Week’in yaratacağı pozitif atmosfer ile martta başlayacak İstanbul Shopping Fest’in birbirlerini mükemmel şekilde tamamlayacak. Türk moda endüstrisini bir bütün olarak ele aldığımızda birbirinden bağımsız olarak organize vedilen CPI ile üretim, IFW ile moda ve tasarım, Shoping Fest ile de perakende ayağına odaklanmış oluyoruz.”

TİM 50 yarışma ile yılda 35 bin tasarıma ulaşacak

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi CPI’ın açılışı ile ilgili toplantıda Türkiye’nin bu tür organizasyonlar ile sadece bir fasoncu ülke olmadığını tüm dünyaya gösterdiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “CPI ile dünyaya nasıl moda ürettiğimizi, nasıl tasarıma önem verdiğimizi gösteriyoruz. Bugüne kadar sadece Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yoğunlaşıyorduk. Ancak son dönemde çevre ve komşu ülkelerde açtığımız mağaza sayısı 2 bine ulaştı. Bunu 2013’de 20 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin moda ve tasarımda atak yapması için yeni bir rprojeye başlayacağız. Bünyemizde bulunan 24 sektörün hepsinin yılda en az 1 tasarım yarışması yapmasını sağlayacağız.”

Mısır etkiledi Ortadoğu’dan 1000 katılımcı iptal etti

 BU yıl İstanbul Fashion Week ile birlikte toplam ziyaretçi sayısının 25-30 bini bulacağını tahmin ettiklerini söyleyen Hikmet Tanrıverdi, bunların 10 bin kadarının iş anlaşması ve sipariş ile sonuzlanmasını beklediklerini kaydetti. İstanbul Fashion Week ile birlikte 100’e yakın gazetecinin de etkinlikleri izlemek üzere bir hafta boyunca İstanbul’da bulunacağını belirten Tanrıverdi, son dönemde Ortadoğu’da patlak veren olaylar nedeniyle CPI Fuarı’na gelemeyen ziyaretçiler olduğunu da açıkladı. Tanrıverdi şu bilgileri verdi: “Ortadoğu’dan 4-5 bin civarında profesyonel katılımcı bekliyorduk. Ancak son gelişmeler nedeni ile 1000’e yakın ziyaretçinin gelemediğini görüyoruz. Bu sadece Mısır ve Tunus değil yakın ülkelerdeki iptallerle birlikte böyle oldu. Ancak bu bir dönem, sonraki yıllarda bunun acısını fazlasıyla çıkaracağız. Bölgenin Türkiye’ye ilgisi çok büyük. Bu yıl ayrıca Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan da 3 bine yakın ziyaretçi bekliyoruz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı