Hazır giyim yatırımcıları Iğdır’da buluşuyor

Hürriyet.com.tr
15 Mayıs 2017 - 10:58Son Güncelleme : 15 Mayıs 2017 - 12:08

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da belirlenen 23 Cazibe Merkezi kentlerine yönelik tanıtım toplantıları dizisi başlattı. Hazır giyim yatırımcısını bölgeye çekmeyi amaçlayan program, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla Iğdır’da start alıyor.

Türkiye genelinde 25 sektörel ve bölgesel derneği temsil eden ve alanında tek çatı organizasyonu olan MHGF, hükümet tarafından Doğu ve Güneydoğu’da 5 Bölgede belirlenen 23 Cazibe Merkezi kente yönelik tanıtım toplantıları programını başlattı. Hazır giyim yatırımcısını bölgeye çekmeyi amaçlayan program kapsamında ilk buluşma; Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) işbirliği, Iğdır Valiliği, Iğdır Belediye Başkanlığı, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası ile Iğdır Üniversitesi’nin katkılarıyla 18 – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında “Iğdır Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri” adıyla gerçekleştirilecek.

HAZIR GİYİM, 23 CAZİBE MERKEZİ İÇİN KİLİT SEKTÖR

Bir milyar Dolar yatırımla, 1 milyon kişiye istihdam sağlayan başka bir sektör olmadığını kaydeden MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, “Hükümet tarafından açıklanan 23 cazibe merkezi açısından da hazır giyim kilit sektördür. Düşük yatırım avantajıyla bu bölgelerimizdeki genç iş gücü en hızlı şekilde istihdam edilecektir. Federasyon olarak başlattığımız bu programla hazır giyim yatırımcısının dikkatini bu illerimize çekmeyi amaçlıyoruz. Iğdır genç iş gücüyle, üç ülkeyle sınır eşsiz coğrafi avantajıyla hem üretim hem de ticarette önemli bir avantaja sahiptir. Biz bu anlamda yatırımcının ve kamuoyunun dikkatini Iğdır’a çekmek istiyoruz” dedi.
Hazır giyim yatırımcıları Iğdır’da buluşuyor
BÖLGEDE HAZIR GİYİM YATIRIMLARININ ARTIRILMASI AMAÇLANIYOR

Cazibe merkezleri olarak belirlenen 5 bölgenin her birinde bu toplantılar dizisini sürdüreceklerini, hazır giyim yatırımlarını artırmayı amaçladıklarını söyleyen MHGF Başkanı Öztürk, “Öncelikle söz konusu illerimizi insan kaynakları, lojistik ve alt yapı açısından sınıflayıp, SWOT analizlerini çıkarmalıyız. Elde edilen sonuca göre de hazır giyimde standart ve belli ürünlerde bu illerimizi pilot bölge ilan etmeliyiz. Çünkü standart ürün, bir hamlede, sonuç odaklı ürün demektir” diye konuştu.

ULAŞTIRMA BAKANI ARSLAN VE TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU DA KATILIYOR

Sektörün önemli iş adamları ve ulusal basın temsilcilerinin yanı sıra ikinci günü Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katılacağı program, 18 Mayıs 2017’de saat 09.30’da Iğdır Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek toplantı ile başlayacak. Iğdır Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri kapsamında OSB ve kentin önemli merkezlerine yönelik inceleme ve tanıtım gezisi de gerçekleştirilecek. İşadamları ve gazeteciler programın son günü Nahçıvan’ı da ziyaret ederek bölgenin tarihi ve turistik yerlerini görme fırsatı bulacak.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı