MERSİN HABERLERİ

Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında artışta

DHA
09 Ağustos 2017 - 11:45Son Güncelleme : 09 Ağustos 2017 - 11:45

Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında artışta

DHA

MERSİN'deki Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AKHGKİB) üyesi ihracatçılar 2017 Temmuz ayında yüzde 35 oranında artış kaydederek 34.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
2017 yılı Temmuz ayında yüzde 19 oranında bir artış ile 1,24 milyar dolardan 1,48 milyar dolara ulaşan Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektör ihracatı toplam ihracatından yüzde 12,9'luk bir pay aldı. AKİB hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise yine bu dönemde, yüzde 35 oranında artış kaydederek 34,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu bayan dış giyim, bay dış giyim ve diğer hazır eşya olurken, en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler ise İspanya, Ukrayna ve Almanya oldu.
Temmuz ayı ihracatını değerlendiren AKHGKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Uğur, yüzde 35 oranında bir artış kaydederek 25,2 milyon dolardan 34,1 milyon dolara yükselen AKİB hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında geçtiğimiz dönemle karşılaştırıldığında, Ukrayna'ya gerçekleştirilen ihracatta 6,2 milyon dolar, İspanya'ya gerçekleştirilen ihracatta ise 6 milyon dolar artış yaşanmasının büyük önem taşıdığını söyledi.
Ürün gruplarında ise en çok artışın, 2,8 milyon dolarlık ihracat artışı yakalayan bebe giyimi ve eşyası ile 2,4 milyon dolarlık ihracat artışına ulaşan bayan dış giyim ürün grubuna ait olduğunu ifade eden Uğur, AKİB'in Temmuz ayında 11 ülkeye bebe giyimi ve eşyası ihracatı gerçekleştirdiğini, aralarında Ukrayna ve İsveç'in de yer aldığı 9 yeni ülkeye bu ürün grubunda ihracatın başladığı kaydetti.
AKHGKİB Başkanı Uğur, 2023 yılı için konulan ihracat hedefinde en büyük paylardan biri de hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne düştüğünü vurgulayarak, "Bu hedefe ulaşmadaki en önemli unsurlar markalaşma, inovasyon ve Ar-Ge'den oluşuyor. Sektörümüz markalaşma konusunda en müsait altyapıya sahip sektörlerden biri ve hali hazırda ülkemizde üretilen konfeksiyon ürünleri yurtdışında bilinen ve aranan markalar olma yolunda hızla ilerliyor. Ekonomi Bakanlığı'nın destek paketi olan 'Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri' ile ihracatçılarımızın moda, endüstriyel tasarım ve inavasyon kapasitelerinin arttırılması ve ihracata dönük katma değeri yüksek ürün üretilmesi planlanıyor ve bu konuda bölgemizde örnek projeler oluşturulmaya başlanmış durumda" dedi.
AKHGKİB'nin de katkısıyla gerçekleştirilecek olan Akdeniz Tekstil-Hazır Giyim Pazara Erişim URGE Projesi'nin temellerinin atılmaya başlandığını dile getiren Uğur, gelecek olan talepler doğrultusunda bölgedeki firmalarının yeni pazarlara girmeleri, mevcut pazarlarda etkinliklerinin arttırılması ve uluslararası rekabet gücünün geliştirilebilmesi amacıyla gerçekleştirilecek projenin bölge ve Türkiye ihracatına büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

MERSİN, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında artışta haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı