Ege Haberleri

  Hazır beton zamları Rekabet Kurulu’na

  Osman Nuri BOYACI, (DHA)
  17.09.2013 - 01:26 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ’de müteahhitler, çimento ve hazır beton fiyatlarının son aylarda aşırı oranda artmasına tepki gösterdi.

  Denizli İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Fehmi Demirten, yılbaşında 85 lira olan bir ton çimentonun bugün 155 liraya çıktığını, hazır betonun metreküp fiyatının ise hiç bir neden olmadan 100 liradan 130 liralara kadar yükseldiğini belirtti. Fiyatlardaki artışın üretici firmaların anlaşmaları sonucu ortaya çıktığı görüşünün hakim olduğunu ileri süren Demirten, inşaat sektörüne ağır darbe vuran, hesapları alt üst eden artışlar için Rekabet Kurulu’na başvuracaklarını kaydetti.
  Demirten, dernek üyeleri ve Denizli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hayri Ün ile birlikte sorunu gündeme getirdikleri toplantıda, “Hiç sebepsiz öyle bir artış yaşandı ki, çimento ve hazır betonda durum vahim bir hal aldı. Kamuya iş yapan bir çok müteahhit zor durumda. Özel sektörde taahhütle iş alan müteahhitler sıkıntıda. Dahası bu durum sektörde yaşanan durgunluğa artı durgunluk kattı, yeni yatırım yapacaklar vazgeçti. Çimento türevlerinde de ciddi artışlar var” dedi.
  Daha önce de yaşandı
  Artışların rekabet halinde olan firmaların anlaşmalarından kaynaklandığını düşündüklerini belirten Demirten, “Çünkü rekabet varken 2012’de çimento fiyatı 125 liraydı. Hazır beton da 85 lirada seyrediyordu. Şimdi tekelleşmeye bağlı olarak bugünkü duruma geldik. Bunu kabul etmiyor ve protesto ediyoruz. Konuyu Rekabet Kurulu’na taşıyacağız” diye konuştu. Daha önceki yıllarda benzer durumlarda Rekabet Kurulu’nun hazır beton firmalarına cezalar kestiğini ancak sonucunda müteahhidin zararlı çıktığını aktaran Demirten, “Kesilen ceza alınan ürün fiyatına yansıtılarak tahsil edildi. Sonuçta mağdur olan müteahhit, cezayı ödeyen yine müteahhit oldu. Böyle bir şey yaşanmaması için de tüm tedbirleri alacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı