Hazine'nin sırtına 12 trilyonluk tohum yükü

Hürriyet Haber
03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Erken seçim olmadığı mesajları veren hükümet, ekonomide seçimı çağrıştıran uygulamalara başladı. Hükümet son olarak tarım sektörüne 12 trilyonluk yeni bir kaynak aktarmaya hazırlanıyor.

Hükümet bir yandan piyasalara ‘‘Seçim yok’’ mesajı verirken, öte yandan da seçim ekonomisini çağrıştıran yeni kararlar almaya devam ediyor. Hükümetin, son olarak tarım sektörüne dönük 12 trilyonluk yeni bir kaynak aktarımına hazırlandığı öğrenildi. Tarım Bakanı Mustafa Taşar'ın hazırlattığı yeni bir kararname taslağı ile Hazine'ye binecek ek yükün 12 trilyon lirayı bulacağı öğrenildi.

Tarım Bakanlığı'nın ürünleri yüzde 40 oranında zarar gören çiftçilere tohumluk yardımı yapabilmesi için Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından harcanmak üzere 12 trilyonluk bir kaynak aktarılmasını öngören kararname üzerinde çalıştığı öğrenildi. Kararname taslağına göre, TİGEM'e Ziraat Bankası'ndan sıfır faizli, 12 trilyonluk bir kaynak aktarılacak. TİGEM kanalıyla dağıtılacak tohumlukların yükünün, görev zararı olarak Ziraat Bankası'na Hazine tarafından aktarılması öngörülüyor. Bu kararname için Taşar'ın ısrarcı olduğu öğrenilirken, Ziraat Bankası ve Hazine yetkilileri bu kararname taslağına karşı çıkıyorlar. Yetkililer geçen yıl Refahyol Hükümeti tarafından TİGEM'e bu amaçla 9 trilyon lira aktarıldığını belirtirken, ‘‘Aktarılan bu paralar sıfır faizli olmasına rağmen, çoğu geri ödenmedi. Yani bu paranın geri dönüşü hemen hemen imkansız.’’ dediler. Faiz oranlarının indirilebilmesi için bir yandan Ziraat Bankası'na birikmiş görev zararları ödenmeye çalışılırken, öte yandan kamu kuruluşları hesaplarının bu bankaya aktarılmasına çalışıldığını hatırlatan yetkililer, ‘‘Bir yandan Ziraat'in açığını kapatalım, borçlanma gereğini düşürüp faiz oranları üzerindeki baskısı azalsın diye çalışılırken Hükümetin bir yandan da açığı yeniden artıracak kararlar alması anlaşılacak gibi değil’’ dediler.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı