Hazine'nin gündeminde eurobond takası yok

A.A.
14 Şubat 2006 - 13:06Son Güncelleme : 14 Şubat 2006 - 13:06

Eurobond piyasasında, vadesi 2007 ile 2010'da dolan tahvillerin daha uzun vadeli tahviller ile değiştirme konusunda kısa vadede takas hazırlığı olmayan Hazine, bu opsiyonu, uluslararası konjonktürün uygun olması halinde kullanacak.

Hazine'nin öncelikli amacı, Türkiye'nin dış borçlanmadaki faiz maliyetini düşürerek, vadeleri uzatmak olarak vurgulanıyor.

Yetkililer, Türkiye ile yurtdışı piyasalarda ihraç ettiği eurotahvillerin bir kısmını geri alacağını açıklayan Brezilya'nın kıyaslanamayacağını, Brezilya'nın Cari İşlemler Fazlası verdiğini, Türkiye'nin ise AB ile müzakere sürecinde katılımcı bir ülke olduğunu, ayrıca Türkiye'nin artan kredibilitesine paralel borçlanma maliyetinin de azaldığına dikkat çekiyorlar.

Kısa vadede herhangi bir gönüllü takas niyeti ve hazırlığı olmamasına rağmen, uluslararası konjonktürdeki gelişmelere göre, konjonktürün uygun olması halinde, takas opsiyonunun kullanılabileceği de ifade ediliyor.
Geçen yıl, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlemesi Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikle, tahvil işlemlerinde hızlı davranabilmek amacıyla, ilgili bakanın yanı sıra Hazine Müsteşarlığı'na da takas yetkisi verilmişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı