Hazine'nin büyüme planı

Hürriyet Haber
07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

HAZİNE Müsteşarı Selçuk Demiralp, bu yılki yüzde 5.5'lik büyüme hedefine ulaşılması yönünde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi. Demiralp, ‘‘Bu hedef için önceliklerimizden biri Yabancı Sermaye Kanunu'nu 7-8 maddede düzenleyip, yabancı sermaye girişini hızlandırmak’’ dedi.

HAZİNE Müsteşarı Selçuk Demiralp, şimdiki hedeflerinin ‘büyüme’ olduğunu söyleyerek, hedefe ulaşmayı kolaylaştıracak önlemlerden biri olan Yabancı Sermaye Kanunu yasa taslağının Hükümet'in görüşüne sunulduğunu açıkladı.

Demiralp, bu yıl için öngörülen yüzde 5.5 büyüme hedefini gerçekleştirmeye dönük önlemler paketini Hürriyet'e anlattı. Konsolide bütçe açısından yılın ilk çeyreğinde, hedeflerin üzerine çıkıldığını hatırlatan Demiralp, nisan ayında 350 trilyon liralık faiz dışı fazla beklediklerini açıkladı.

Faizlerin düşmesiyle birlikte, ikinci çeyreğin büyük önem kazandığını vurgulayan Demiralp, geçtiğimiz yıl, eksi 6.4 olarak gerçekleşen büyümede bu yıl 5.5 hedefe ulaşmak istediklerini kaydetti. Bu amaçla yabancı sermaye, teşvik ve ihracatın arttırılmasına dönük önlemler üzerinde çalıştıklarını anlatan Demiralp, yabancı sermaye girişinde yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25'lik bir artış olduğunu belirtti. Demiralp'in son çalışmaları hakkında verdiği bilgiler şöyle:

YABANCI SERMAYE KANUNU:

Yabancı sermaye girişinin hızlandırmak amacıyla, daha açık, bürokratik formaliteleri azaltan bir yasa taslağı hazırlandı. 7-8 maddeden oluşan ve ‘çerçeve’ nitelikli taslak, Bakanlar Kurulu'nun incelemesine sunuldu. Yasa değişikliği, yabancı sermayenin, yerli sermaye karşısındaki ayırım ve dezavantajları ortadan kaldırıyor. Örneğin, sermaye artışlarında izin zorunluluğu kaldırılıyor. Yeni yasa, Bakanlar Kurulu'na da gerektikçe, günün koşullarına göre değişiklik yapma yetkisi veriyor.

TEŞVİK MEVZUATI:

Teşvikte yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artış gerçekleşti. Ekonomideki canlanmaya işaret eden bu gelişmede ilerleme hedefleniyor. Bu amaçla teşvik mevzuzatı basitleştirilerek, tek bir şemsiye kanun altına toplanacak. Ancak bu çalışma, bütün ilgili sektörlerin görüşüne açılacağı için, kanunlaşması sonbahar aylarını bulabilir. Yeni yasa, ‘açık uçlu’ teşvik sistemini kaldırarak, net sürelerle sınırlıyor. Sözgelimi, süresi dört yıl olan bir yatırım bu sürede tamamlanamazsa, en çok iki yıl daha süre verilecek.

Bu geçiş dönemi içinde, sıkıntıları aşmak ve zamandan kazanmak amacıyla da mevcut kararnameler iyileştirilecek.Örneğin KOBİ kararnamesi ile yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki kararnameler değiştirilecek. Ayrıca 32 sayılı kararın güncelliğini yitirmiş maddeleri değiştirilecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı