Hazine'de finans dünyasına denetim komisyonu

Hürriyet Haber
14.08.2006 - 14:35 | Son Güncelleme:

Hazine, finans dünyasının koordineli denetimi için bir komisyon oluşturdu. Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kürşat Aydoğan başkanlığındaki komisyon; finans dünyasının denetiminde dünya örneklerini inceleyerek bir rapor hazırlayacak. Hazine kaynakları, çalışmanın BDDK, TMSF ve SPK’nın birleştirilmesi olarak yorumlanmasının doğru olmadığını savundular.

İmar Bankası olayından bu yana finans dünyasında etkin denetimin yolunu arayan Hazine, Niyet Mektuplarında verilen sözlere de dayanarak yeni bir komisyon kurdu. Komisyona başkanlığına da Bilkent Üniversitesi’nden Prof.Dr. Aydoğan getirilerek sürdürülen çalışmaya akademik boyut kazandırıldı.

DENETİMLE SINIRLI OLACAK

Komisyon, dünyada finans piyasası denetiminin nasıl yürüdüğünü belirleyip, Türkiye ile karşılaştırmaların yapıldığı bir rapor hazırlayacak. Entegre denetimin nasıl sağlayacağının belirlenmesi için yapılacak çalışmada; BDDK, TMSF ve SPK’ya bağlı alanların koordineli denetimi amaçlanacak.

Hazine kaynakları, çalışmanın denetime ilişkin düzenleme dışında bir düzenleme getirmeyeceğini belirttiler. Kaynaklar; Devlet Bakanı Ali Babacan’ın; BDDK, TMSF ve SPK’nın birleştirilmesi gibi bir niyetinin olmadığını savundular.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı