‘Hazinedarlık’ bitti Merkez, hükümete de ücretli ‘iş’ yapacak

Hürriyet Haber
22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası’nın sözleşme-sinde değişiklikle “Banka hükümetin hazinedarıdır” hükmü kaldırıldı. Banka artık, Hazine’nin talebi üzerine devlet adına tahsilat, para nakil ve havale işlemlerini, ücret karşılığı yapacak veya yaptıracak.

MERKEZ Bankası, bundan sonra hükümete hazinedarlık yapmayacak. Devlet adına yapılacam tahsilat, para nakil ve havale işlemlerinden ücret alınacak. Merkez Bankası’nın 12 Nisan’da yapılan genel kurulunda kabul edilen, bankanın ana sözleşme değişikliklerini içeren “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Anonim Şirketinin Esas Mukavelesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankanın esas mukavelesinin 41’inci maddesinde yapılan değişiklikle Merkez Bankasının hükümetle ilişkileri ve bununla ilgili görevleri yeniden tanımlandı ve “hazinedarlık” bu görevler arasından çıkarıldı.
Değişiklik ile “banka hükümetin hazinedarıdır” hükmü kaldırıldı. Buna göre Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı’nın talebi üzerine devletin gerek içerde ve gerekse yabancı memleketlerde tahsilat ve tediyatını ve bütün Hazine işlemlerini ve memleket içi ve dışı her nevi para nakil ve havale işlerini yapacak veya yaptıracak. Bu işler için uygulanacak ücret, banka tarafından tespit edilecek. Merkez Bankası, önceden bu iş ve işlemleri, “hazinedarlık” sıfatı ile ücretsiz yapıyordu.
Hükümetin mali ajanı olacak
“Mali ve ekonomik müşavirlik ve mali ajanlık” başlığı ile yeniden düzenlenen madde uyarınca Merkez Bankası, hükümetin mali ve ekonomik istişare organı olmaya devam ediyor. Bu sıfatla banka, para ve kredi politikası konusunda hükümetçe incelenmesi istenilecek hususlar hakkında görüş beyan edecek. “Yabancı memleketlerle yapılacak mali ve ticari anlaşmaların akdine ilişkin müzakerelerde Merkez Bankası temsil olunur” hükmü de kaldırıldı.

Hazine ve belediyeler parasını Merkez’e yatırmak zorunda değil

YAPILAN düzenlemeye göre Hazine Müsteşarlığı’na ait tevdiatın nemalandırılmasına ilişkin usul ve esaslar da banka ile Hazine Müsteşarlığı tarafından ortak belirlenecek. Önceki ana sözleşmede, Hazine ve katma bütçeli idarelerle, özel idare ve belediyelere ait paraların, kurulu olduğu mahallerde Merkez Bankası’na, kurulu bulunmadığı yerlerde muhabirlerine yatırılması zorunluluğu bulunuyordu. Artık belediyeler parasını Merkez Bankası’na yatırmak zorunda değil.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı