Hazine yüksek faiz verip, rahatladı

Hürriyet Haber
02 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 02 Eylül 1998 - 00:01

Hazine, bundan sonraki ekonomik gidişatta kilit rol oynayacak, dünkü 4.5 aylık bono ihalesini yüksek faiz vererek atlattı.

Hazine, dünkü ihalede yaptığı satışla bugün yapacağı 630 trilyonluk geri ödemeyi garantiye alırken, aynı zamanda bundan sonrası için de trendi olumluya çevirmek için önemli bir adım atmış oldu.

Bilgi veren bankacılar 630 trilyonluk geri ödemenin bir bölümünün kamu kurum ve fonlarına yapılacak ödemeler olduğunu hatırlatarak, dünkü ihalede kamu kurumlarına ortalamadan yapılan 170 trilyonluk satışın, bu vadesi gelen kağıtların aynen yeni kağıtlarla değişimi anlamına geldiğini söylediler.

YABANCIYA 200 TRİLYON

Hazine'nin dünkü satış ve bugünkü geri ödemeyle piyasaya vereceği miktarın yaklaşık 200 trilyon olacağı, bunun da ‘‘daha çok yabancıların parası’’ olduğunu kaydeden bankacılar, ‘‘yabancıların alacakları bu Türk lirasıyla döviz alacaklarını ve Türkiye'den çıkacaklarını sandıklarını’’ söylediler.

Merkez Bankası'nın döviz satışına devam ettiğini kaydeden yetkililer, yüksek rezervleri nedeniyle bunu rahatlıkla yaptığını ve hiçbir sorun olmadan piyasanın ihtiyacının karşılandığını kaydettiler. Hazine'nin Eylül ayında, bundan sonra sıkışabileceği çok önemli geri ödemeleri bulunmadığını, yapılan satış ve eldeki parayla 15 Eylül'de yapılacak maaş ödemesinin de rahatlıkla geçileceğini kaydeden bankacılar, 16 Eylül'de yapılacak yaklaşık 300 trilyonluk geri ödemenin de rahatlıkla aşılacağını, daha sonra vergi tahsilatının başlayacağını ve ayın son günü yapılacak biraz daha yüklü geri ödemenin de rahatlıkla aşılacağını kaydettiler.

İKİ AY RAHAT

Hazine'nin Ekim ayı içinde önemli bir geri ödemesi bulunmadığını kaydeden bankacılar, ‘‘Dünkü ihale ile Hazine önümüzdeki iki ayını rahatlatmış oldu’’ dediler.

Bu arada Clinton'un Rusya'yı ziyaretinin olumlu etki yapmasını bekleyen bankacılar, ‘‘Avrupa'dan edindiğimiz izlenim; Rusya krizinin borsaları indirebileceği kadar indirdiğini ve bundan sonra çıkışın başlayacağı yolunda’’ diyerek, Türkiye'de de bundan sonra yavaş yavaş olumluya dönüşün olabileceğini kaydettiler.

Hazine'nin faizi yüzde 156.5'e çıktı

Dünkü borçlanmasını kısa vadeye çevirerek önlem almaya başlayan Hazine'nin dünkü 4,5 aylık borçlanmasında faizler çok yükseldi ancak talep miktarının yüksek olması, korkulan ‘‘içborçlanmanın tıkanması’’ ihtimalini yoketti.

Hazine'nin dün düzenlediği 133 gün vadeli (yaklaşık 4.5 ay) bono ihalesinde, 354 trilyon 140.7 milyar liralık satış yapıldı. Toplam 377.5 trilyon liralık teklifin geldiği ihalede, yıllık stopajlı basit faiz yüzde 112.48, bileşik faiz ise yüzde 156.58 oldu. Bir başka hesaplamaya göre, bonoların

yıllık net faizi yüzde 105.6 olurken, bu hesaplamaya göre bileşik faiz de yüzde 143.30 olarak belirlendi.

Bu arada, ihalede oluşan fiyattan kamu kuruluşlarına 170.5 trilyon liralık bono satıldığı açıklandı. Bugün ihraç edilecek bonoların geri ödemesi 13 Ocak 1999 tarihinde yapılacak.

Öte yandan, Hazine'nin, bugün 633.5 trilyon lira, 16 Eylül'de 313.2 trilyon lira, 25 Eylül'de 140 trilyon lira, 30 Eylül'de ise 457.4 trilyon liralık iç borç geri ödemeleri bulunuyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı