Hazine’ye borç vermeyi azaltıp krediye yüklendi şimdi de ‘tortu’ eritecek

Merve ERDİL
12 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2011 - 21:10

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2010 yılında Hazine’ye daha az borç verdiklerini belirterek, “2010’u 2 milyar 10 milyon lira net kârla geride bıraktık. Kârın yüzde 62’si kredilerden sağlandı. Bilançomuzda hâlâ 2002 öncesi tortular var. Bunları sürpriz tahsilatlarla azaltacağız” dedi.

HALKBANK’ın 2010 yılında yüzde 23.3 artışla 2 milyar 10 milyon lira kâr elde ettiğini açıklayan Genel Müdür Hüseyin Aydın, “Banka bilançosunda hâlâ 2002 öncesinden tortular bulunduğunu söyleyerek, “Tortular kalacak. Ancak bu yıl sürpriz tahsilâtlar bekliyoruz” dedi. Aydın, 2010’da sektöre paralel bir büyüme sergilediklerini, aktiflerde yüzde 20.3 büyüme kaydederek 72 milyar 942 milyon lira seviyesine ulaştıklarını söyledi. Aydın, kârın yüzde 62’lik bölümünün kredilerden, yüzde 38’inin menkul kıymetlerden geldiğini açıkladı. Halkbank’ın toplam kredilerinin bir önceki yıla göre yüzde 36.5 artarak 57 milyar TL’ye yükseldiğini bildiren Aydın, toplam kredilerde 2009’da yüzde 7.8 olan pazar paylarını 2010’da yüzde 8.2’ye yükselttiklerini vurguladı.
Hazine’ye az borç verdik
Kredilerin yüzde 36’sının KOBİ’lere dağıtıldığını ifade eden Aydın, şöyle konuştu: “KOBİ kredilerinde lideriz. Bunu devam ettireceğiz. Menkul değerlerin bilanço içindeki payı azaltılırken, kredilerin payını artırmaya devam ettik. Yani, Hazine’ye borç vermekten biraz daha çekilip, reel sektörü finanse etmeye başlamışız. En büyük değişimimiz budur.”
Bu yıl kredilerde yüzde 25 büyüme hedeflediklerini, bankaların genelde yıl sonunda kredi paylarını daha olumlu göstermek için kredileri arttırdıklarını belirten Aydın, şunları anlattı: “Biz hiçbir zaman 31/12 yaklaşıyor diye sanal, geçici, birkaç günlük kredi yapmıyoruz. Genelde 31/12’deki artış nedeniyle ocak ayında düşme görülür, bizde ise artış var. Bizim kredilerimiz doğal, gitmesi gereken seyrinde devam ediyor.”

Makedon IK Bank’ın devri eli kulağında

HÜSEYİN Aydın, bir süredir görüşmeleri devam eden Makedon IK Bank’ın devrine ilişkin ise “İşlemlerin sonuçlanması eli kulağında. Her an için olabilir” yorumunu yaptı. Sürecin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Aydın, “Makedonya’da hem KOBİ’lerle çalışacağız, hem de bireysel yapacağız. İlk aşamada ilk beşe, ikinci aşamada ilk üçe girmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı