ANKARA HABERLERİ

Hazine’ye ait taşınmazlar devredildi

Oğuz DEMİR
08 Ağustos 2014 - 01:27Son Güncelleme : 05 Ağustos 2014 - 16:47

Bakanlar Kurulu, son aldığı kararla Saraçoğlu Mahallesi’ndeki binaların tahsisini kaldırdı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Hazine’ye ait taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve TOKİ’ye devredildi.

Oğuz DEMİR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tek yetkinin Bakanlığa ait olduğunu savunurken, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da, “Başkent için böylesine önemli bir alana yönelik tek başlarına bir karar almaları proje demokrasisine aykırıdır” dedi.

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’yle ilgili Bakanlar Kurulu, son aldığı kararla binaların tahsisini kaldırdı.
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre bölge; tarihi, kültürel mirası, kentsel sit niteliği ve özgün yapısının korunması kaydıyla, aslına uygun bir şekilde restore edilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Toplu Konut?İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülecek projeler kapsamında değerlendirilerek ekonomiye kazandırılacak.
Ankara Ticaret Odası (ATO) ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin uzun süredir ortaklaşa proje çalışmasını yürüttüğü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de destek verdiği Saraçoğlu’ndaki mülkiyeti Hazine’ye ait taşınmazların, ÖİB ve TOKİ’ye devredilmesi kararına tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin geleceği risk altındadır” dedi ve ekledi:

GELECEĞİ RİSK ALTINDA

“Saraçoğlu Mahallesi, herkese ait bir değerdir, ben yaptım oldu mantığıyla süreç işletilemez. Bu alan hepimize aittir. Bu bakış açısıyla Saraçoğlu Mahallesi’nin geleceği risk altındadır. TOKİ ve OİB oraya proje yapacaksa vay halimize. Bakanlık kapalı kapılar ardında değil kamuoyu önünde şeffaf şekilde katılımcı bir yöntemle süreci işletmek zorundadıR.”

ÖZGÜN YAPIYA KORUNACAK

Tahsislerin kaldırılmasıyla bölgedeki mülkiyeti Hazine’ye ait taşınmazların da OİB ve TOKİ’ye devredileceğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise karara göre bölgedeki tek yetkilinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunun altını çizdi. Bakanlar Kurulu kararına göre Kızılay’ın ön önemli ve değerli alanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi’nin yenileneceğini vurgulayan yetkililer, bölgenin özgün yapısına sadık kalınması şartıyla, bakanlığın söz konusu kararla bölgede yeni projeler yapılmasını ve atıl durumdaki taşınmazların değerlendirilmesini amaçladığını aktardı. Yetkililer, bölgedeki yapıların tamamen yıkılmayacağını fakat kentsel yenileme yapılabileceği bilgisini verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hazine’ye ait taşınmazlar devredildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı