Hazine: "Yabancı sermaye kaçmıyor"

Hürriyet Haber
05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.12.2000 - 00:01

Hazine Müsteşarlığı, Türkiye'den yabancı sermaye çıkmadığını, çaktığı iddia edilen yabancı sermayenin kısa vadeli ya da borsaya gelen sıcak para olduğunu açıkladı. Açıklamada "Doğrudan yabancı sermaye saatlik kararlarla girip çıkmaz." denildi.

Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, son günlerde Türkiye'den 6 milyar doların üzerinde yabancı sermaye çıkışı olduğu yönündeki haberlere ilişkin olarak, telaffuz edilen rakamların kısa vadeli ve Borsa'daki işlemlerle ilgili olan paralar olduğunu söylediler.

Yabancı sermayeye ilişkin sorularını cevaplandıran Hazine yetkilileri, yabancı sermayenin özelliğinin kalıcı olması olduğunu vurgularken, "doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında konjonktürel, saatlik kararlarla para girip çıkmaz" dedi.

Yetkililer, mali piyasalardaki dalgalanmaların ardından Türkiye'ye yatırım kararından vazgeçen firma olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine de böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek "bu konuda bir yorumda bulunmak için çok erken. Aksine geçen hafta da Türkiye piyasası ile ilgisini sürdüren bir takım yabancı kaynaklar vardı. Biz de onlara bilgi aktarmaya devam ettik" diye konuştular.

Bu tür dalgalanmaların yabancı sermaye yatırımlarına hemen yansımayacağına işaret eden yetkililer, "Bu ortam üstesinden gelinemeyecek bir süre için devam ederse, şapkalarını önüne koyup düşünebilirler, ama şu anda böyle borsa gibi panik halinde bir ortam yok" dediler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı