ANKARA HABERLERİ

Hazine arazisine korsan otopark

Mert Gökhan KOÇ
22.09.2016 - 16:41Son Güncelleme :

Kızılay’da, Hazine’ye ait boş araziyi ‘korsan otopark’ yapan değnekçiler, Kumrular’dan geçen araçları çevirip günlüğü 10 TL’den para alıyor. Ankara Hürriyet’e konuşan Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili, “İki gün önce bariyerlerle kapattık. Gelip yeniden açmışlar” dedi.

Mert Gökhan KOÇ

Korsan otoparkçılar, bu kez de Kızılay’ın göbeğindeki Hazine arazisine el attı. Ankara Hürriyet’in defalarca gündeme getirdiği ‘değnekçi’ olarak tabir edilen korsan otoparkçılar, kentin göbeğindeki TBMM, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı gibi kritik noktalara çok yakın bir mesafede bulunan Hazine’ye ait boş araziye göz koydu. Necatibey Caddesi ile Kumrular Caddesi’nin kesişiminde, daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hizmet binası olarak kullanılan, ancak şubat ayında tamamen yıkılan binanın bulunduğu boş araziye gelen değnekçiler, Kurban Bayramı’nı fırsat bilerek bölgeyi otoparka çevirdi. Fırsatçılar, araziye getirdikleri karavanı yazıhane olarak kullanarak ‘Ücretli açık otopark 10 TL’ pankartıyla beraber bölgedeki araçları boş arsaya park ettirmeye başladı.

MASA VE SANDALYE ATIP BEKLİYORLAR

Ankara Hürriyet, vatandaşların şikâyeti üzerine bölgeye giderek, değnekçileri görüntüledi. Masa ve sandalye getirerek bölgede bekleyen değnekçilerin Kumrular Caddesi’nden geçen arabaları otopark olarak kullandıkları araziye yönlendirerek para aldıkları dikkat çekti.

Kaçak otoparka günde onlarca araç alan fırsatçılardan şikâyetçi olan vatandaşlar, “Bir anda türediler, ne olduğunu anlamadık. Boş araziye gelip otoparkçılık yapıyorlar, ne fiş veriyorlar, ne de bir açıklama var” diye isyan etti.

BÜYÜKŞEHİR’İN KOYDUĞU BARİYERLERİ KALDIRDILAR

Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili, söz konusu bölgenin Hazine arazisi olduğunu ve otoparkçılık yapan şahısların illegal olarak çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Zabıta ekiplerimiz 2 gün önce araziye giderek kaçak otoparkçılık yapıldığı tespit edilen arazide işlem yaptı ve otopark olarak kullanılmasını engellemek amacıyla bariyerler yerleştirdi. Ancak şahıslar bariyerleri bir şekilde kaldırarak yeniden otopark olarak kullanmaya başlamışlar. Ekiplerimiz yeniden bölgeye müdahale edecek ve gerekirse arazinin otopark olarak kullanılmasını engellemek amacıyla zemini kazılacak.”

KUMRULAR İKAMET SİTESİ YER ALIYORDU

Değnekçilerin otopark olarak kullandığı boş arazide, daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hizmet binası yer alıyordu. Kumrular İkamet Sitesi olarak bilinen yapının korunması amacıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Koruma Kurulu’na tescil başvurusu yapmıştı. Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bina özgün bir bina, TÜBİTAK kapsamında yapılan “sivil mimari bellek” çalışmasında tescile değer yapılar arasında yer almıştı. Bina yıkılmak yerine güçlendirilerek korunması gerekir Bir kültürel miras yıkımının durdurulması için yürütmeyi durdurma davası açacağız” demişti. Mimarlar Odası’nın girişimlerine rağmen bina, 22 Şubat 2016’da yıkıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hazine arazisine korsan otopark hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2016 tarihinde saat 16 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hazine arazisine korsan otopark haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı