Ege Haberleri

EGE

  Hazine akılda kaldı

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demirci'de kral mezarlarını bulup zengin olmayı düşleyen, aralarında eski belediye başkanının da bulunduğu, 13 kişi operasyonla yakalandı, mahkemece serbest bırakıldı.

  MANİSA Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ve Jandarma, Demirci'de ortak operasyon düzenledi. Çataloluk Köyü'nde, Lidyalılar'ın önemli kenti Sidas'ın definesini arayanlar, 104 günde dev galeriler açtı, çıkan toprak ve taşlar çuvallarda biriktirildi.

  Dinamit patlatınca

  KAZININ son 80 günü, polis ve jandarma tarafından izlendi. Hazine çıkarılıncaya kadar bekleme kararı alınarak fotoğraf ve video görüntüleri çekildi. Definecilerden Ahmet Özdemir ve Celal Ablem, dinamit patlatarak dehlizlerin bir bölümünün çökmesine yol açınca olay yerinde yakalandı.

  Kazıya para desteği

  İKİ zanlı, Güneşli ve Köprübaşı'nın eski belediye başkanlarından Hasan Gülcan, işadamı Mustafa Aslan, Ruşen Belgi, Ahmet Yıldırım, Mustafa Özdemir, Ramazan Soner, Mehmet Uslu, Yakup Kerim, Hayati Toksöz, Halis Çeniz, Muzaffer Binbaşıoğlu'nun yardım edip finansörlük yaptığını önesürdü.

  Kefaletle özgürlük

  DİĞER 11 kişi de yakalandı. Sidas'ta gömülü olduğu sanılan ünlü hazineyi bulma hayalleri kuran 13 kişi Demirci Adliyesi'ne sevkedildi. Hazine avcıları, 100'er milyon lira kefaletle, kaçak kazı yapmaktan yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kazı alanında tarihi eser bulunamadı.

  DEĞERLİ MEZARLAR

  SİDAS, Lidya döneminde, şimdiki Köprübaşı, Demirci ve Gördes ilçelerinin bulunduğu bölgenin genel adı. Lidya krallarıyla komutanları öldüklerinde atlarındaki eğerleri, heykelleri ve paralarıyla gömülüyordu. Kaçak kazı yapanlar, Çataloluk Köyü'nde Sidas Kalesi çevresinde Lidya Kralı ve komutanlarının mezarlarını bulup paraları çıkarmayı umuyordu. Burada daha önce Lidya parası çıktığı, bir platin paranın 3000-4000 dolara satıldığı belirtildi. Bu arada kazı yapılan bölgenen Kültür Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmediği açıklandı. Güvenlik güçleri, Kültür Bakanlığı'na başvurup bölgenin sit ilan edilmesini istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı