Hayyam Bey, ‘bankamı verin davası’ açtı

Hürriyet Haber
15.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

HAYYAM Garipoğlu, Mevduat Sigorta Fonu'na devredilen Sümerbank'ı geri almak için mahkemeye başvurdu. Garipoğlu, ‘‘El koyma kararının iptalini’’ istedi.

MEVDUAT Sigorta Fonu'na devredilen 5 bankadan Sümerbank'ın eski sahibi Hayyam Garipoğlu bankasını geri almak için mahkemeye başvurdu. Garipoğlu ile 4 şirketi, babası ve kızkardeşi adına yapılan başvuruda, Tasarruf Mevduat Sigorta Fon'u tarafından gerçekleştirilen Sümerbank hisselerine el koyma sürecinin hukuka aykırı olduğu öne sürülerek pay defterine yeni işlem yapılmasının önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verilmesi ve hisse tescillerinin iptali istendi.

İstanbul 5'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruyu İpek İplik Tekstil Sanayii A.Ş., Amasya Tekstil Sanayii A.Ş., Akmaya Sanayii A.Ş., Toros Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş, Kasım Garipoğlu, Hayyam Garipoğlu ve Handan Güleç adına Avukat Hamdi Say yaptı. Sümerbank A.Ş. ve onu devralan Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu Genel Müdürlüğü aleyhine açılan davada bankanın Fon'a devrediliş süreci hatırlatıldı. Davacıların tümünün Sümerbank'ta hissedar oldukları, hisselere 21 Aralık 1999 tarihinde el konulduğu, kamu adına pay defeterine tescil edildikleri, 5 Ocak 2000'de de yapılan bu işlemlerin hissedarlara tebliğ edildiği anlatıldı. Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırılığı iddiasının idari yargıada dava konusu edildiğini belirten davacıların avukatı Say, Fon tarafından atanan Sümerbank yönetiminin banka hisseleri üzerinde tek başına mülkiyet iddiasında bulunmasının hatalı olduğunu öne sürdü.

İPTAL İSTEDİ

Başvuruda davacıların her birinin hissesinin yönetim kurulu için gerekli depo oranları dışında nama yazılı ve kendilerinde olduğu, Bankalar Kanunu'nun 14'üncü maddesine göre yönetim ve denetimi Fon'a devredilen bankaların hisselerine el konulacağına dair bir hüküm bulunmadığı öne sürüldü. Yasaya göre yönetim ve denetime el koyduktan sonra yeni yönetimin bilançoları hazırlayıp, bu tesbitler sonrasında eski yönetimin zararlarını ortaya çıkarması, zararların giderilmesi için eski yöneticilere çağrıda bulunması, bundan sonuç alamazsa hisselere el koyması gerektiği kaydedildi. Yasal sürecin izlenmediğini öne süren ve bu aşamada hisselere el konulmasının haksız olduğunu iddia eden davacılar, ilk olarak banka yönetimince pay defterinde başka işlemler yapılmaması için ihtiyati tedbir isteminde bulundular. Başvuruda dava konusu hisselerle ilgili anlaşmazlığın giderilerek pay defterine yapılan ‘haksız tescil’in iptali de istendi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı