"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hayvanseverlerden kısa kısa

Vaşaklar ve geyikler katlediliyor
Dünyada nesli tükenen hayvanların ilk sıralarında yer alan vaşakların Türkiye’deki büyük bölümü, Tunceli’nin Munzur ve Pülümür Vadisi ile Munzur Dağları eteklerinde yaşıyor. Tunceli’deki vaşaklardan ikisi, son 15 gün içinde kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Vatandaşlar, bu durumu Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bildirdi. Ne yazık ki, vaşağın yetişkin bir dişi olduğu ve ateşli silahla vurularak öldürüldüğü belirlendi. Onları katledenler avcı değil, doğa katilleridir. Eskişehir’deki yaklaşık 2 bin kızıl geyikten yaşlanan 10’unun, her yıl açılan ihaleyle sekizi yabancı ikisi Türk avcı tarafından 12 bin TL karşılığında vurulması da tepki çekiyor. Açılan ihaleyle, ormanlık alanda yaşayan 10 yaşlı geyiğin avcılar tarafından vurulmasına izin veriliyor. Hayvanseverler bu av sürecine karşı çıkıyor, destek bekliyorlar.
Sessizliginsesi@yahoogroups.com

Köpek dövüşleri TV’de yayınlanmasın
Düzenli olarak her hafta ekrana gelen bir televizyon programında köpek dövüşlerinin yayınlanması beni çok üzdü. Bizim gibi hayvanları koruma gönüllüleri köpek dövüşlerinin olmaması için didinirken, bu görüntülerin ekranlarda paylaşılması çok acı. Ricam, bu tarz görüntülerin televizyon kanallarında hiçbir şekilde yayınlanmaması için gerekenin yapılması. Türkiye’de zaten yeterince şiddet var, lütfen bunlara yenilerini ekletmeyelim.
Rumuz: D.Y.

Hasdal’da çalışacak gönüllü aranıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hasdal Hayvan Rehabilitasyon Merkezi için gönüllülere ihtiyaç var. Hafta içi her gün sabah 09:00-14:00 saatleri arasında hayvanları besleyecek, 09:00-16:00 saatleri arasında da belediyenin araçlarıyla kısırlaştırılacak hayvanların alınışına ve alındıkları bölgelere bırakılmalarına refakat edecek gönüllülere ihtiyaç duyuluyor. Ne kadar çok çalışmak isteyen olursa, işler o kadar kolaylaşacaktır...
Esra YILDIZ / esramacal@gmail.com, yasamhakkinasaygi@yahoogroups.com

Sizin ilk, kocanızın ikinci evliliğiyse...

Merhaba Feyza Hanım, evlenip ayrılmış ve çocuğu olan bir erkekle hayatını birleştirmeye hazırlanan hanımlara söylemek istediklerim var.
Eşim benden önce bir başkasıyla evlenip boşanmış. Bu evlilikten bir oğlu var.
Oğlu yaz tatillerinde gelip bizde kalır. Onunla arkadaş gibiyizdir, annesiyle ilgili de konuşuruz, hiçbir şekilde rahatsız olmam. Çünkü o hanım benim hasmım değil.
Eşimle o hanımın bağları, çocukları için devam ediyor. Eğer hanımlar bu kadar esnek davranmayacaklarsa, böyle bir evliliği hiç denemesinler bence...
Rumuz: İkinci evlilik

Benim de buna ekleyeceğim bir şey var; hanımlar, eşinin önceki evliliğinden dünyaya gelen çocuğuna annelik etmeye kalkışmamalı. Çünkü onun zaten bir annesi var. Önemli olan onunla iyi arkadaş olmak, sıcak bir ilişki kurabilmek...
X