Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hayvanseverlerden çağrı katliamı durdurun

  Hürriyet Haber
  01 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Şubat 2000 - 00:01

  Fatih Belediyesi'ne giden bir grup hayvansever, Belediye Başkanı Eşref Albayrak'a zabıtaların hayvanları zehirli köfteyle öldürdüğünü söyledi. Başkan ‘‘kesinlikle benim emrim yok’’ dedi ve olayı araştıracağına söz verdi.

  Hayvan Hakları Gönüllüleri Derneği, Türkiye Hayvan Platformu ve Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği üyesi bir grup hayvansever dün Fatih Belediyesi'ndeydi. Dernek yetkilileri, Fatih'te başlatılan köpek itlafını durdurmak amacıyla buraya gelmişlerdi.

  Aralarında köpekleri belediye zabıtaları tarafından zehirlenen gözü yaşlı kadınların da bulunduğu hayvanseverler, belediyeyi sokak köpekleri konusunda dürüst davrammamakla suçladı.

  Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği Başkanı Fatma Balkanlı, belediyenin bir yandan köpeklerin rehabilitasyonu için mücadele ederken bir yandan da köpekleri öldürmesine bir anlam veremediklerini söyledi. Son bir hafta içinde Fatih'te birçok köpeğin zehirlenerek öldürüldüğünü öne süren Balkanlı, ‘‘Büyükşehir Belediyesi'nin itlaf arabaları şehrin dört bir yanında geceleri köpek katlediyor. Köpek katliamı Fatih'e sıçradı. Yetkililer, kamuoyuna, itlafa karşı bir görüntü verip geceleri köpekleri tek tek öldürüyor. Bu ikiyüzlülüğe karşı mücadele ediyoruz’’ dedi.

  Dernek yetkililerini ve köpekleri zehirlenen vatandaşları makamında kabul eden Albayrak, konuyla ilgili çalışmalarını anlattı:

  ‘‘İtlaftan kesinlikle haberim yok. Fatih Belediyesi iki yıldır sivil kuruluşlarla birlikte sokak köpeklerinin aşılanması ve kısırlaştırılması için mücadele veriyor. Kimseye köpekleri öldürün diye bir talimat vermedik. Vermem de. Büyükşehir Belediyesi'yle birlikte büyük bir hayvan hastanesi kurmayı planlıyoruz. Üç aydır İstanbul'un tümü köpekler konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Fatih halkından her gün yüzlerce şikayet geliyor. İlçe belediyeleri olarak Büyükşehir ve Valilik'le koordineli bir şekilde bu konuda neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. İki yıldır sivil kuruluşlar belediyeye bu anlamda büyük destek verdi. Biz bu desteğin devamını istiyoruz.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı