"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hayvanseverlerden Bekir Coşkun’a destek var

Bugün köşemde hayvanseverler ve hayvanları koruma dernekleriyle, Veteriner Hekimler Odası arasında ortaya çıkan bir tartışmaya yer veriyorum.

Tartışmanın nedeni sevgili Bekir Coşkun’un bir yazısı olunca, elbette konu benim için çok daha önem kazanıyor.

Burada suçlanan veterinerler, elbette bizim can dostlarımızı ellerine teslim ettiğimiz sevgili veteriner hekimlerimiz değil. Örneğin, canım veterinerim Kudret Çığ’ın hayvan sevgisini asla tartışmam. O evladım gibidir. Son zamanlarda, Kukiciğim ne yazık ki iyice yaşlandığı için, sık sık hastalanıyor. Hemen hemen her hafta Kızıltoprak’taki Pets Veteriner Kliniği’nin kapısını yaşlı gözlerle çaldığımızda, biliyorum ki o beni yatıştıracaktır. Sevgili dostumu iyileştirmek için var gücüyle çabalayacak ve bizi eve sakinleşmiş olarak gönderecektir.

Bu tartışmayı size yansıtırken bitaraf olabilmek için, hem derneklerin tepki yazısına, hem de bir genç veteriner kardeşimizin sitemine yer veriyorum.

Bu yazının altına imza atacak çok insan var

İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sayın Tahsin Yeşildere, Sayın Bekir Coşkun’u mahkemeye verecekmiş. Neden? "Tüm itlafların altında veteriner hekimlerin imzası var" dediği için. Yalan mı söylemiş Bekir Coşkun?

İşte tartışma yaratan 29 Ocak tarihli "Veteriner" başlıklı yazısından birkaç alıntı... (yazının tamamını hurriyet.com.tr’de okuyabilirsiniz)

"Bizler yüreğimiz yandığında hep onlara koştuk.

Kimi zaman kucağımızda bir yaralı leylek vardı, kimi zaman bir hasta kedi yavrusu, kimi zaman evimizin köpeği.

Ama onlar hiçbir zaman kutsal mesleklerinin yüceliğini anlayamadılar.

Binlerce belediyede ’öldürme ekiplerini’ onlar kurdular. Veteriner hekimlerin imzası olmadan belediyeler zehir alamazlar ve hayvanları öldüremezler. ...Üniversite hastanelerinde o insanlık suçu deney hayvanlarını onlar kontrol ediyorlar. Misal; bir sevimli köpeğin iç organlarına alkol enjekte edince organların ne kadar zamanda çürüdüğünü ’deney’ olarak sunabiliyor veteriner hekim...

İşte; kurban vahşetinde de seslerini duyan olmadı, arkasından yaşanan kuş gribinde insanların bilinçsizce hayvanlara düşman kesilmesinde de... Vicdanı olan herkes, hayvanlara yapılan bu haksızlığa tepki gösteriyor, veteriner hekim örgütlerinden ’tık’ çıkmıyor.

Elbette bizim zor günlerimizde koştuğumuz, dili olmayan canlılara şifa dağıtan ’gerçek veteriner hekim’ dostlarımız var. Bursa Veterinerlik Fakültesi gibi bilim yuvalarımız var, Tamer Dodurka gibi tek başına mücadele eden veteriner hekimler var, onları ayırıyorum..."

Sayın Tahsin Yeşildere, bu yazı nedeniyle Bekir Coşkun’un kendilerinden özür dilemesini istemiş. Eğer özür dilemek bir erdem ise, İstanbul Veteriner Hekim Odası Başkanı olarak, yemin etmiş hekimlerin yönetiminde bulunan ölüm kampı barınaklarında yaşamak zorunda kalan çaresiz köpeklerimiz için biz hayvan korumacılardan özür dileyecekler mi? Ve barınaklarda küçük beton odalarda yaşamak zorunda bırakılan köpekler için, hakir görülen hayvan korumacılardan özür dileyecekler mi?

Kedi ve köpeklerin küçücük kafeslerde bırakıldıkları, pet shoplar’ın bir sorumlu veteriner hekimi olduğunu biliyorlar mı?

Belediye veteriner hekimlerinin onayı ve emri ile sokaklarda vurulan ve zehirlenen, öldürülen mazlum köpeklerimiz için biz hayvan korumacılardan özür dileyecekler mi?

Ya da İVHO olarak şimdiye değin bir fakültenin deney merkezini hiç ziyaret etmişler mi?

Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki veteriner hekimlerimiz arasında çok değerli, insanlık vasıflarına haiz yüzlerce meslektaşınız bulunmaktadır. Ancak diğer yandan yemin etmiş hekimlerin yönetimindeki barınakların içler acısı durumunu herkes biliyor. Bekir Coşkun’un yazısının altına imza atacak pek çok insan var bu ülkede.

NESRİN ÇITIRIK/ Dohayko Genel Sekreteri

HÜLYA ALPGİRAY/ Askod Başkan Yardımcısı

MÜH. GÜLSÜM AĞAOĞLU, MELEK KAHRAMAN ÖZALP, ŞEHNAZ

DR. BİLGE OKAY, LALE HALİMOĞLU, NİHAT ULUGÖL, DİLEK ATİK


Bir veteriner hekimin cevabi yazısı

Ben de bir hayvanseverim, aynı zamanda bu ülkenin zor şartlarına rağmen mesleğimi yapmaya çabalayan bir meslek mensubu ve Meslek Odası üyesiyim. Her yıl kaç sahipsiz kedi-köpek, leylekle ilgilenip iyileştirdiğimi anlatacak değilim.

Yazılanları hak eden vardır, hak etmeyen vardır ki bu da görecelidir. Ve o mesleğin dürüst mensuplarına da saygısızlıktır. Ben de biliyorum ki hayvansever vardır bu sıfata layık, hayvansever vardır bu sıfatı hak etmez. Ve her meslek dalında; mühendislik, doktorluk, gazetecilik vs. işlerinin gereklerini yerine getiremeyen insanlar vardır. Fakat sorun bu meslekleri aşağılamaya çalışmakla giderilemez. Giderilmesi için ciddi bir çaba harcayan, geceli gündüzlü çalışan arkadaşlarım olduğunu da unutmayın. Hakkımızı alamadığımız, yetkilerimiz de kısıtlandığı için kamusal alanda etkinliğimizi yitiriyoruz. Bugün 800 ilçenin ilçe tarım müdürlerinin yüzde 90’ı ziraat mühendisidir. Ve Veteriner Müdürlükleri kaldırılmış durumdadır. Hayvancılıkla ilgili tüm birimlerde denetleyen, ruhsatlandıran bu tarım müdürlükleridir. Belediyeler, veteriner hekim bulundurmama hakkına da sahiptir. Kısıtlı bütçe nedeniyle, çalışan hekimler de işlerini kaybetmekle karşı karşıyadırlar. Sivil toplum kuruluşları bir ülke için çok önemlidir. Fakat sivil toplum örgütleri hedeflerini doğru seçmelidir. Doğaya sevgi ve anlayışla yaklaşan daha güzel bir dünya için.

n VETERİNER HEKİM UĞUR B.
X