Ege Haberleri

EGE

  Hayvanseverler kurban timi kurdu

  Hürriyet Haber
  31 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2011 - 20:27

  İzmir Hayvan Hakları Platformu üyeleri, kurban kesimlerini cep telefonları ve kameralar ile yakından takip edip, hayvanlara kötü muamele yapanları görüntüleyerek haklarında suç duyurusunda bulunacak.

  Her kurban bayramında hayvanların kötü davranışlara, işkencelere maruz kaldığını belirten İzmir Hayvan Hakları Platformu üyeleri, “Hayvan haklarını korumak için çıkarıln 5199 sayılı yasada, hayvanlara acı çektirip kötü davrananlara, onları aç, susuz bırakanlara ceza var. Her kurban bayramında televizyonlarda, gazetelerde, kurban kesimi sırasında sorumsuzca davrananların mağduru olan, yaralanan, acı çeken, demirle, sopalarla dövülen hayvanların görüntülerini gözlerimiz yaşlı izliyoruz. Fakat verilen cezalar da bunları önlemek için yeterli olmuyor. Cezalar mutlaka Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmalı” ortak görüşünü dile getirdi.

  Belediyelere de gözetim

  Platform üyelerinden ekipler oluşturduklarını kaydeden hayvanseverler, “Herkes kendi bölgesinde, mahallerde ellerinde kamera, cep telefonu, fotoğraf makineleri ile sokaklarda olacak. Hayvanlara kötü muamele yapanların ensesinde olacağız” diyerek şimdiden uyarıda bulundu. Platform adına yapılan açıklamada ayrıca İzmir’de hala bazı ilçe belediyelerin yasal sorumuluklarını yerine getirmediği de belirtilerek, “Görevini yerine getirmeyen ilçe belediyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Hala bölgelerinde kısırlaştırma, aşılama yapmayan belediyeler var. Çözümü ise sokaktan topladıkları sahipsiz masum hayvanları İzmir’in dağlık bölgelerinde açlığa, susuzluğa terkederek kurtulmada buluyorlar” iddiası dile getirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı