"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Hayvansever dostlarım

Doğan HIZLAN

Yüreklerinde hayvan sevgisi taşıyan dostlarım, hayata ve insanlara karşı daha sevecen yaktalaşırlar.

Ne kitapsız, ne kedisiz yaşayamadı sevgili Bilge Karasu. Tatile gittiğinde Füsun Akatlı'ya bırakmıştı kedisini, baksın beslesin diye ama hatırlarım, Füsun, bir aslan terbiyecisinin aslandan korkması kadar korkmuştu o toramandan. Hoş, Füsun'un kedisinin de ondan kalır yanı yok ya...

Benim Ceylan adında bir kedim vardı, aşırı muhabbetinden yavrularını yerdi. Sonradan evimi lokanta gibi kullanan, acıktıkça gelen Gümüş'e sevgim sonsuzdu.

Modern Türk edebiyatına kediyi Nurullah Ataç soktu, Türk basınına da Ertuğrul Özkök.

Özkök'ün kedisi, onun ruh halini çok iyi anlarmış. Bütün kedi severlerin hüsn-ü kuruntularıdır bu. Kedilerin hakimiyetine girdiklerini itiraftan kaçınıp, bize bu kılıfta sunarlar.

Nurcan Akad'ın Himalaya cinsi kedisinin ağırlığını burada açıklamam incelik kurallarına aykırı düşer, çünkü sahibesinden müsaade almadım.

Daha çok Himalayalardaki Kar Adam Yeti'ye benzeyen bu kedinin onunula mutlaka bir akrabalığı vardır.

Kedi bahsine bir parantez açıp, biraz da köpek severlerden söz edeyim.

Şakir Eczacıbaşı'nın Saşa adında bir Dalmaçyalısı var. Çok eğitimli, munis. Evine gittiğimizde ayrı ayrı hepimizle tokalaşır.

Köpeklerin nerdeyse üstün ırk olduğundan söz ediyordu bir gün Şakir Eczacıbaşı. Bu teze karşılık, Talat S.Halman, Amerika'da bir dostunu ziyarete gittiğinde, Dobermanın kendisine nasıl hücum ettiğini, sahibinin bileğini dişleri arasına alınca, adamcağızın oraya dikiş attırdığını söyledi.

Vay sen misin bunu söyleyen. Şakir Eczacıbaşı, kim bilir onu nasıl kızdırdın da köpek bunu yaptı demez mi? Biz, Şakir Eczacıbaşı'nun bilimsel açıklamaları(!) sonunda, köpeğin Talat S.Halman'ı değil, onun köpeği ısırdığına karar verdik. Anladık ki sevgili arkadaşımız Halman, Doberman kadar eğitimli(!) değil.

Yeni öğrendim, İsmail Cem de kuş konusunda uzmanmış. Kuşları hem sever hem bilirmiş. Sevgili Cem, şimdi Şahin'leri toplayıp, diyar diyar dolaşıp Barış Güvercini uçurmaya çalışıyor.

Ahmet Tan, taa Afrikalardan papağan getirdi ama ne yazıkki tutamadı.

Ben, bir papağanım olsun isterdim, ona şiir ezberletirdim, bana ıslıkla Mozart bestelerinden melodiler de çalabilirdi.

***

KENDİ kedisini, köpeğini seven, ona iyi bakan dostlar çok, ya bütün kedilerin dostu, hamisi olanlara ne demeli?

İsmet Sungurbey, sabah gün ışırken ve akşam gün batarken, elinde ciğer torbası, belli duraklara uğrayıp kedileri doyurur.

Toplumsal bir kedi sevgisidir onunki.

İsmet Sungurbey, bunca sokak kedisini doyurmakla kalmıyor, onların haklarını da koruyor. Hayvan Hakları Kitabı, bence bütün hayvansever dostlarımın başucu kitabı olmalıdır, zaman zaman eğitim amacıyla da olsa sınırı aşıp aşmadıklarını oradan kontrol etsinler.

Tomris Uyar'ın kedisi Kırlent'i anmadıkça bir kedi yazısı eksik kalır.

Dobermanları hem çok severim hem de çok korkarım.

Ne zaman bir Dobermana rastlasam anım tazelenir.

Yıldız Dağdeviren'in evinde Filiz Ali ile birlikte, Franco Zefirelli'nin sahneye koyduğu Puccini'nin La Boheme'inin videosunu seyrediyoruz. Bir yandan da henüz eğitimini tamamlamak üzere olan -sahibi böyle söyledi-bir Doberman, nafiz nazarlarla beni süzüyor. Benim gözlerim ise ekranla Doberman arasında gidip geldi.

Çok sevdiğim, defalarca seyrettiğim James Bond filmlerinde çok kızdığım bir sahne var. Dünyayı yok etmek ya da egemeliğine almak isteyen Dr.No, durmadan bir pamuk kediyi okşar. Kedi seven biri nasıl böyle bir şey yapar?

Benden Bu Kadar filminde çok şirin bir köpecik var. Oscar yönetmeliği müsaade etseydi, Jack Nicholson'dan sonra yardımcı oyuncu ödülü onun hakkıydı.

Oscar jürisine bir öneri. Hayvan dostalarımızı unutmasınlar.

***

BU hafta sonu CNR'daki Pet Show'a gidin. Belki köpeğinize, kedinize yeni elbiseler, yeni yiyecekler alırsınız. Sevginizi pekiştirmek için bir fırsattır.

X