DÜZCE HABERLERİ

Hayvanları Koruma Günü

IHA
05.10.2015 - 10:56Son Güncelleme :

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ AÇIKLAMASI

IHA

Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, hayvanların “’Pet’ diye alınıp ‘Yallah’ diye terk edilmemelidir” dedi.
Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada “Varlıklar alemi insan, bitki ve hayvanlardan oluşmaktadır. Yaşamın sadece kendileri için kutsal ve hakkı olduğuna inanan insanoğlu önceleri bu üçlü içindeki hayvanlardan korkarken sonraları tabiatın dengesi gereği var olmaları gerektiğine inanmaya, onlardan istifade etmeye ve onların refahını düşünmeye başladı. İnsanoğlu’nun kimine dost, kimine arkadaş, kimine karne hediyesi, kimine terapist, kimine süs olan bu canlıların daha iyi korunması, iyi davranılması, beslenmesi amacıyla insanoğlu tarafından çeşitli örgütler kurulmuştur. Bunlardan ilki, Dünyada 1822 yılında İngiltere’de Hayvanları Koruma Birliği, ülkemizde 1908 yılında Hayvanları Koruma Derneği’dir. Hollanda’nın Lahey kentinde Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu kurulmuş, 1931 yılında aldığı bir kararla 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etmiştir. Tabiatın ve çevrenin biz insanoğlu ile beraber sahibi ve ortağı olan hayvanların, mimikleriyle, gözleriyle ya da çıkardıkları sempatik seslerle bizden talepleri ilgi, şefkat, sevgi, 1 kap yemek, 1 kap su olduğu kadar, sevdikleri sahiplerince terk edilmemektir. ’Pet’ diye alınıp ‘Yallah’ diye terk edilmemektir. Ülkemizi ve Düzce’mizi duyarsızlığın neticesi sahipsiz, terk edilmiş ve bakımsız hayvan topluluğu haline getirmeye hakkımızın olmadığını bilmemiz gerekir. Mecliste halen tasarı halinde bekleyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu revizyonunun hayvanların barınma, beslenme, hayvan refahı, en önemlisi de yaşam haklarının teminat altına alacağı ümidini taşıyoruz. İlgili mevzuatın bizlere hayvan sağlığı, hakları ve refahı konusunda yüklediği görevin bilinciyle, yaşam ortaklarımız olan hayvanları sevmeye davet edelim insanoğlunu. Bu vesile ile 4 ekim dünya hayvanları koruma gününü kutluyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Hayvanları Koruma Günü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 10 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayvanları Koruma Günü haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:13
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı