Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hayvanları insanileştirme sürecinde müthiş ilerleme

Hayvan endüstrisine geçen yıl yapılan yatırım: 35.9 milyar dolar. Ayrıca ABD’de artık kedi ve köpeklere böbrek nakli, göğüs büyütme ya da küçültme, patileri boyama ya da mücevherle bezeme, kendiliğinden ısınan bir örtüyle kaplama gibi estetik ameliyatlar uygulanabiliyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Ayşe kendisiyle birlikte divana uzanıp televizyonu izleyen Abdi’nin başını sevgiyle okşuyor. Abdi, silikonla büyütülen erbezlerinden hoşnut görünüyor. Ayşe şimdiden kafasında düğün hazırlıkları yaparken, bir yandan da Abdi’nin yeni saç kesimi ve Gucci ceketiyle çok yakışıklı olduğunu, yine de bir iki kilo vermesi gerektiğini düşünüyor.

O anda aklına can yeleği alması gerektiği geliyor. Yelkenliyle birlikte denizlere açılacakları tatilde, Abdi’nin denize düşmesini istemiyor ve ölür diye ödü patlıyor. Ne de olsa Abdi artık eskisi gibi genç değil; 12 yaşında, yani bir köpek için bir hayli yaşlı bile denebilir.

Ayşe’nin tavrı toplumda giderek yaygınlaşan bir eğilimin tipik bir örneği. Bu eğilim evlerde beslediğimiz evcil hayvanların aşırıya vardırılacak boyutlarda insanlaşmalarıyla kendini belli ediyor.

İnsanlaştırmanın nedenleri

Söz konusu eğilimin altında yatan nedenler konusunda çeşitli görüşler öne sürülüyor:

teknolojinin yarattığı yabancılaşma,

yanlızlık,

kimi insanların havaya atacak kadar çok parası olması,

insan olmanın ne anlama geldiğini tam olarak kestirememe, ve daha neler neler.

Ne var ki, işin gerçeği özellikle de kedi ve köpeklere giderek insanlara özgü duyguların daha fazla yükleniyor olması. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, evcil hayvanlar giderek çocukların, karı ve kocaların, uğraş alanlarının yerini alıyor.

Yerleşik toplumların ortaya çıkışından bu yana hayvanlarla insanlarla arasında ‘evcil’ türde bir ilişki süregeldi. Ancak bu ilişki giderek çılgın boyutlara vardırılıyor.

Örneğin, dünyanın en çok evcil hayvan barındıran ülkesi olan A.B.D’de bu sayı 378 milyona ulaşıyor. Bu da, ülkede insanlardan 100 milyon fazla evcil hayvan yaşadığı anlamına geliyor.

35.9 milyar dolarlık ekonomi

A.B.D’de evcil hayvanlara yönelik endüstrinin de son on yılda giderek tırmandığı görülüyor. Uzmanlar bu alanda yapılan yatırımların bu yıl 35,9 milyar dolar gibi inanılmaz bir boyuta ulaşması beklendiğine dikkat çekiyorlar.

Britanya, Avustralya gibi ülkeler de bu konuda geri kalmıyorlar. Britanya’da evcil hayvanlara harcanan para bu ülkede bilime yapılan yatırımları gölgede bırakıyor. Avustralya’da da bu değerin dış yardım bütçesinin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Dahası, harcamaların yapısında da bir çarpıcı bir farklılık gözleniyor. A.B.D’de artık kedi ve köpeklere böbrek nakli, göğüs büyütme ya da küçültme, patileri boyama ya da mücevherle bezeme, kendiliğinden ısınan bir örtüyle kaplama gibi estetik ameliyatlar uygulanabiliyor.

En pahalı düğün

Şimdilerde filizlenen ‘kişisel’ uygulamalar arasında en garibi de evcil hayvanların dünya evine girmeleri olsa gerek. En pahalı düğün konusunda dünya rekorunu Phet ve Ploy adlı iki kedi ellerinde tutuyor. 1996 yılında Tayland’da yapılan düğünün 16,241 dolara mal olduğu belirtiliyor.

Üstelik bu kadarla da kalmıyor, kimi zaman insanların da evciliyle evlendiği ve kendilerine göz kamaştırıcı, minicik sertifikalar bile verildiği söyleniyor.

Bilim insanları yüzyıllardır doğal ayıklama aracılığıyla evcil hayvanların genetik yapıları üzerinde oynarlarken, gelişmiş genetik yöntemler işin bir başka yönünü oluşturuyor.

Şimdilerde araştırmacılar alerjik düzeyleri düşük, ‘aksırmayan’ kediler üretmeyi tasarlıyorlar. Genleri ‘sahiplerinin istekleri yönünde’ değiştirilen, ‘modaya uygun’ bu ilk evcil hayvan örneklerinin 2007 yılından itibaren yaklaşık 3500 dolardan satışa sunulmaları bekleniyor.

Klonlamaya 50 bin dolar

Bir de klonlama olayı var. Kimi insanlar evlerinde besledikleri hayvanlarla öylesine yoğun bir gönül bağı kuruyorlar ki, onların kusursuz bir kopyasına 50,000 dolar ödemeyi göze alıyorlar.

Siparişe uygun ilk kopya kedi geçtiğimiz yılın sonlarında üretilirken, klonlanmış ilk köpeğin bu yıl aramıza karışması bekleniyor.

Gelgelelim, insanlarla evcil hayvanlar arasındaki ilişkiye farklı bir boyut kazandıran bilimsel yöntemler yalnızca klonlama, ustalıklı estetik ameliyatlar ve genetik açıdan üstün nitelikli türler üretmekle sınırlı kalmıyor.

İnsanlar robot ve siber evcil hayvanlara da giderek çok daha fazla gereksinim duyuyorlar. Siber evcil hayvanlar söz konusu olduğunda ilk akla gelen, dünya çapında satışları 47 milyonun üzerinde olan Tamagotchi’ler oluyor.

Bunların bakımı biraz çaba gerektirmekle birlikte, denetim düğmeleriyle zorlanmadan oynayabilen becerikli parmaklara sahip olmak yetiyor.

Robot hayvanlara merak

Robot hayvanların sayısı her geçen gün hızla artıyor. Sony’nin ürettiği ve 6 yaşına basan köpek Albo’yu izleyen Omron yapımı kedi robot NeCoRo ve fok Paro şimdilerde üretilen robot hayvanlardan yalnızca birkaçı.

Bu hayvanları beslemeniz, gezdirmeniz ve temizlemeniz gerekmediği gibi, onlardan usandığınızda düğmeye basıp devreden çıkartabiliyorsunuz. Daha da iyisi, bunlar size meydan okumuyor ve ansızın ölüvermiyorlar.

Ancak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü siber-sosyoloji uzmanlarından Sherry Turkle robot hayvanların insanlar üzerinde sanıldığından çok daha ciddi etkiler yarattığına inanıyor.

Olumlu yönleri de var

Turkle bu tür hayvanların insanlarda sıkıntısına katlanmadan bir dostluk yaşadıkları ve yalnız olsalar bile asla yalnızlık çekmedikleri gibi bir yanılsamaya yol açtığına dikkat çekiyor. Kimi insanların saatin kaç olduğunu, ya da insanları uyandıran fazlasıyla akıllı bu tür hayvanlardan kaçındıklarına da parmak basıyor.

Gelgelelim, robot hayvanlar da dahil, insan-evcil hayvan ekosistemindeki her şeyin olumlu bir yönü de yok değil. Bu hayvanların günün birinde elden ayaktan düşmüş yaşlılara, ya da özürlülere can yoldaşı olmaları işten değil.

Öyle ki, Abdi ruhunu teslim edip bu dünyadan göç ettiğinde, Ayşe soluğu bir markette alıp kendisine klonlanmış bir köpek arayabilir. Bu arada, ninesi için akıllı bir robot hayvan alırken, komşunun hınzır robot kedisinden uzak durmaya çalışır.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler