"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hayvanlara eziyet etmek zalimliktir

Prof. Dr. Süleyman Ateş, hayvanlara eziyet etmenin Kuran’da zalimlik olarak kabul edildiğini hatırlatıyor.

Sevgili Feyza Hanım, öncelikle bu mübarek günlerde annenizi rahmetle anmak istiyorum, topluma ışık tutan bir köşeyi ve daha sonra da sizi halka kazandırdığı için.
Önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşülecek olan Hayvan Hakları Yasası, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.
Bu yasa, kendi müdafaalarını yapamayacak olan canlıların haklarını koruyacak olması sebebiyle ayrıca önem taşıyor.
Bu nedenle en yüksek hassasiyetin gösterilmesini umut ediyorum.
Bu konuda dini görüş almak istedim ve değerli ilahiyatçımız Prof. Dr. Süleyman Ateş’ten İslamiyet’in hayvan haklarına nasıl baktığı konusunda fikir beyan etmesini rica ettim. Kendisi, İslamiyet’te hayvanların deneylerde kullanılmasının haram (yasak) olduğunu ve yapanın da, yaptıranın da zalim kabul edileceğini söyledi.
Sayın Ateş, görüşlerini şöyle açıkladı:
“Kuran’da yüce Allah’ın her yarattığını bizzat yönettiği belirtilmekte ve bütün canlıların, tıpkı insanlar gibi birer toplum oluşturdukları vurgulanmaktadır.
Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır. Zarar vermeyen bir hayvanı öldüren kimse, Hakk’ın huzurunda bunun hesabını verecektir.
Kuran’da haksız yere bir nefsi öldürenin, bütün insanları öldürmüş gibi olacağı vurgulanmaktadır.
Nefis sadece insan demek değildir, nefes alan her canlı nefis tabiri kapsamındadır.
Zira onların da canı vardır.
Allah bir sineğinden dahi vazgeçmez. İnsan ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir sinek yaratamaz. Hakir gördüğümüz tüm o hayvanlarda ne sanatlar, ne maharetler var.
‘Köpek giren eve meleğin girmeyeceği’ ifadesi de elbette Kuran’da olamaz. Bu tür sözler insanlar tarafından uydurulmuştur. İnsanlar, bu yalanı yüce Peygamber’in üstüne atmaktan çekinmemişlerdir. Bu yüzden halkta köpeğe karşı olumsuz bir yargı oluşmuştur.
Tam tersine bir hadiste, susuzluktan dilini dışarı çıkarıp solumakta olan köpeği gören bir günah kadınının, kuyudan su çekerek o hayvancağızı suladığı, bu yüzden yüce Allah’ın o kadını affettiği belirtilmektedir. Maalesef git gide bencilleşen insan, yalnız hayvanları vahşice öldürmekle kalmıyor, doğayı da katlediyor.
Ormanları kesiyor, yakıyor, güzelim tabiatı yeşil giysisinden soyup açıkta bırakıyor.
Yüce Allah, insanları yanlış davranışlarından dolayı bazı küçük felâketlerle uyarır. Doğanın dengesini bozmasınlar diye. Yayılmakta olan hastalıklar, toplu hayvan ve insan ölümleri, insanların yola gelmeleri için birer ikazdır...”
Ak Parti Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zuhal Ardahanlı

Sokak hayvanları için su kabı projesi

Turkcell, sıcak yaz aylarında hayvanlar için sokaklara su kapları koyma projesine öncülük ediyor.
Mersin’deki bir tatil sitesinde olanlardan sonra Turkcell’in bu projesi içimizi ferahlattı...
Bu sitede ne mi oldu? Hayvanseverlerin beslediği kediciklerin su ve mama kapları site görevlileri tarafından toplandı. Hayvanseverler, kedilere su ve yiyecek vermemeleri konusunda idare tarafından uyarıldı.
Sebebi de, bazı titiz site sakini hanımların hayvanlardan hoşlanmadıklarını, tiksindiklerini söylemeleri.
Bu yapılan insanlığa sığar mı? Üstelik şu kutsal ramazan gününde...
Rumuz: Tülippa

X